| anonim_4396 a întrebat:

Am ramas insarcinata si am folosit pastile de slabit care este riscul pentru fat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Destul de mari. Mergi la un obsterician cu multa experienta si duscuta cu el serios problema. Va trebui sa faci mai multe ecografii, mai multe analize, poate chiar o amniocnteza. Ia cu tine prospectul medicamentelor luate. Sa nu te iei dupa faptul ca pe ele scrie ca sunt suplimente alimentare, acestea sunt printre cele mai periculoase preparate. Fiindca daca declari o pastila medicament, trebuie sa-l testezi zeci de ani pe animale si oameni; daca o declari supliment alimentar, nu trebuie s-o testezi deloc.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cat timp din sarcina ai luat pastilele si ce fel de pastile.
Discuta problema cu medicul care ti-a recomandat pastilele, cu medicul de familie, dar si cu medicul ginecolog care-ti supravegheaza sarcina!

| mariazet45 a răspuns:

Unele pastile de slabit sunt suplimente alimentare nu au mari contraindicatii dar una dintre ele este ca nu se administreaza la gravide, daca sarcina nu este prea avansata si te-ai oprit la timp nu cred ca iti poate afecta fatu. Cel mai bine stie medicu care ti-a prescris pastilele. Mergi la medicu de familie sau la ginecolog.

| Ronin a răspuns:

Hmmmm... probabil ai sub 20 de ani

| starchewer a răspuns:

Cum zic si colegi nostri de bloghee hee conteaza si ce pastile ai luat pentru ca mai nou pastile de slabit (majoritatea) au tendinta de a fi creeat pentru sportivi de perfomanta ceea ce cauzeaza oamenilor sedentari niste stari de irascibilitate iar fatului ii pot cauza probleme cadrio-vasculare daca pastilele au fost luat in primele 3-5 luni...luand in considerarea faptul ca ai luat pastile de slabit in timpul sarcinii asta sugereaza ca fie nu stiai de sarcina fie nu ai luat pastilele sub o prescriptie medicala fie amandoua... e posibil sa le fi luat dupa aceste luni, sau la sfarsitul sarcinii pot cauza probleme neurologice si psihice ...MERGI la ginecolog... urgent

| simona24 a răspuns:

Hmmm...eu stiu ca orice madicament poate afecta fatul mai putin cele prescrise de medic... e bine sa mergi la gionecolog sa ii comunici ...numai el iti poate da un raspuns mai pertinent...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regula principala este ca atunci cand esti gravida nu te apuci de slabit, este normal sa te ingrasi in timpul sarcinii si nu invers. avand in vedere ca ai privat fatul de subsantele nutritive necesare este posibil sa fie ceva probleme pe viitor, depinde si cat si cum ai mancat... dar si ce pastile?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o intrebare big grin... ce pastile pot sa iau daca am ramas gravida?

| serbanpetre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se recomanda sa iti administrezi singura dupa bunul plac pastile de slabit in timpul sarcinii, acum trebuie sa te gandesti serios ca sanatatea viitorului bebe este foarte fragila. Incearca sa iti reglezi cat de cat alimentatia cum se prezinta si aici http://www.copilul.ro/......16302.html si astfel o sa iti fie mai usor sa slabesti dupa sarcina.

Indiferent, cea mai buna solutie ramane in continuare vizita unui cabinet specializat.