| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat daca a fost in situatia asta ar fi perfect.
Ieri, pe seara, aveam o tuse seaca, am mancat apoi ma simteam foarte balonata. Am simtit arsura asa pe gat apoi simteam nevoia sa imi dreg vocea pentru ca simteam raguseala din aceea in gat. Nu stiu daca era din cauza aciditatii sau nu.
Dar m-am trezit si am aceeasi senzatie, de usturime asa de jena si simt ca am o ragusela pe care nu pot sa o dreg.
Am fortat eu prea mult aseara gatul sau ma paste o raceala mai severa. Cu ce as putea sa remediez situatia. Este destul de neplacut.
Dau funda.
Multuuumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Pentru refluxul acid citeste aici:
http://www.dcnews.ro/......74876.html
Nu lua masa prea curand inainte de culcare si ia preventiv un medicament antireflux. Mie imi merge bine Pepcid.
Cand esti racita, refluxul acid si iritatia gatului par ca se sustin reciproc. Ia medicamente care sa te scape de senzatia neplacuta in gat despre care stii deja ca merg bine in cazul tau. Eu folosesc bomboane pe baza de miere Manukah. La mine merg foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Multumesc frumos. Adevarul este ca ieri seara am mancat foarte repede si cu pofta pentru ca nu apucasem sa mananc nimic.
Doar ca nu ma gandeam ca o sa am o senzatie de raguseala din aceasta.

| Vikings1996 a răspuns:

Incearca sa mananci regulat astfel incat acidul gastric sa nu nu iti mai creeze aceasta senzatie de disconfort si nu te grabi atunci cand mananci ca sa nu amplifici iritarea gatului.
Pentru balonare si pentru o buna digestie poti sa iti prepari un pahar de apa cu 2 ligurite de miere si una de otet de mere.