| valymony a întrebat:

Am rosu in gat si medicul mi_a prescris antibioticul cedax,am vazut ca are reactii adverse destul de nasoale,ce imi recomandati?a luat cineva acest antibiotic?multumesc
mentionez ca durerea in gat o am de o luna si am luat ospen dar fara rezultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Reactiile adverse care te sperie sunt posibile, dar nu si 100% probabile in toate cazurile--- de altfel, orice medicament are posibile reactii adverse! Atunci cand recomanda un tratament, orice medic ia in calcul raportul bebeficiu /risc pentru pacientul respectiv --- asa ca, fa tratamentul prescris respectand "cu sfintenie"dozele si durata lui caci, pentru organism sunt mai periculoase toxinele eliminate de bacteria responsabila de infectie decat riscul unei anume probabilitati de a dezvolta vreunul din efectele adverse enumerate in prospectul Cedax-ului.Sanatate si numai bine!

| Corina a răspuns:

Nu exista medicament care sa nu aiba si reactii adverse. In plus, nu toate reactiile descrise in prospect sunt probabile, dar nu este obligatoriu sa se intample la toti cei care iau acele medicamente. Totusi, am o intrebarte: in afara de durerea in gat, faci si febra? Daca nu, ma mir ca medicul ti-a recomandat antibiotic. Antibioticele sunt recomandate doar in cazul in care pacientul face febra mai mare de 39 grade sau daca in urma exudatului faringian s-a identificat prezenta unei infectii bacteriene, fungice sau virale la nivelul regiunii faringiene. Daca insa exudatul este negativ si nu faci febra, rosu in gat se trateaza cu antiinflamatorii si dezinfectante locale. De ex. Decasept cu propolis (3 pe zi, dupa care nu se mai mananca/bea nimic), badijonaj local cu albastru de metilen, tinctura de propolis (se pun 20 picaturi pe o bucatica de paine, se mesteca si se inghite, dupa care nu se mananca sau bea nimic timp de 30 minute). Uite si aici niste leacuri:
http://margareta-cauzelebolilor.blogspot.com/......urist.html
Sanatate maxima!

| cristi202 a răspuns:

Eu am luat Cedax. E puternic, m-a ajutat mult. Insa nu am avut reactii adverse. Acum, depinde de cit de aiurea iti e tie. Poate ca ar trebui sa continui cu Cedax, daca medicul a zis asta, altfel, poate ca ar fi bine sa il intrebi pe el cu ce ai putea schimba. Eu am 41 de ani, si am luat destule antibiotice in viata, si Cedax e cel mai puternic de pina acum, si nu stiu sa fie altul ca el, insa un medic trebuie sa stie cu ce poate fi inlocuit in cazul tau.

| a1doru a răspuns:

Daca imi aduc bine aminte, cedaxul este interzis in usa si multe tari din europa civilizata pentru ca este farte periculos.