| Panteryas a întrebat:

Am o problema am 14 ani, sunt baiat si am facut nenorcita asta de RUBEOLA ieri.
Azi dimineata m-am dus la medicul de familie si mie axplicat multe lichide vitaminea C etc. s-a uitat si in gat si aveam rosu si mi-a prescris un antibiotic l-am luat tot in aceasta dimineata iar acum seara petele de pe corp se trag il loc sa apara si ma mananca parca mai rau un pic pielea.
Am decis sa nu mai iau antibioticul acesta si sa continui doar cu imunizarea.
E corect cee ce fac si daca se poate si o explicatie pentru ce s-a intamplat cu antibioticul ala ar fi perfect, Dau Funda!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SDC a răspuns:

Ce doctor e ala? mie mi-a zis doctorul cand am facut rubeola, ca sa nu iau antibiotice, pentru ca bubele vor intra in corp, si vor iesi pe stomac, si altele, doar paracetamol ai voie sa iei in caz de febra, dar bubele trec de la sine in 5 zile.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa nu intrerupi tratamentul cu antibiotic recomandat. http://www.i-medic.ro/boli/rubeola-sau-pojarul-german

| Panteryas explică:

Nu am apucat sa iau decat o pastila din aceea si nu mai iau!

| zozoMik a răspuns:

Buna
Idea e ca mancarimile sunt caracteristice acestei boli, deci cred ca nu este nimic cu antibioticul recomandat de medic.
Iti recomand pentru linistea ta sa consulti iar un medic.
Cam atat nu iti pot ura o vindecare cat mai usoara pentru ca in toate caziurile rubeola tine o saptamana, insa iti pot ura boala usoaralaughinglove struck

| zozoMik a răspuns:

Cazurile**

| Roman_Cristian_1986 a răspuns:

Din cate cred eu, medicul ala a facut o facultate, spre deoebire de tine sau SDC. Eu zic sa mergi pe mana doctorului...