| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari despre par:
1. Tica-miu e chel eu sunt baiat am parul lung si e blond si maica-mea la fel insemna ca o mostenesc pe maica-mea la par?
2.Am radacinile foarte slabe cand bag mana prin par iau cate 2 3 fire de ce? am incercat sampon anti cadere prima sapamana s-a vazut diferenta numai cadea asa dar acum m-a apucat iar
3. Daca am radacinile slabe ar trebuie sa ma tund scurt?
4.Caderea parului are legatura cu chelirea?

(nu sariti pe mine ca sunt obsedat de par, dar fara el m-as simti ciudat ca il am de la 12 ani. ) am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

1. Si daca e chel ce? Aia inseamna ca n-o avut niciodata par?
2. E ceva foarte normal, la toti ni se intampla, cu atat mai mult ca tu ai parul mai lung.
3.Nu.
4. Nu, e ceva foarte normal, fiecarui om i se intampla.

| Rony23 a răspuns:

Atata timp cat nu te vopsesti sau iti torni chimicale daunatoare pe cap nu ai de ce sa te sperii, caderea parului e normala atunci cand il ai lung

| PrincessSophie a răspuns:

1. E posibil atat sa o mostenesti pe maica-ta la par cat si pe alt membru mai indepartat al familiei, bunicii de exemplu.
2. E normal sa-ti cada cate 2-3 fire de par, dar poti si sa-l ai slab la radacini. Poti incerca cateva tratamente pe baza naturista pentru par (masti cu ulei de masline, vitamina A uleioasa, etc.)
3. Nu ar trebui neaparat sa te tunzi scurt, cum am zis si mai sus, poti sa folosesti cateva tratamente naturale pentru intarirea parului.
4. Chelirea are mai multe cauze: din cate stiu eu apare la barbatii in varsta, folosirea gelului si a fixatului in abundenta, din cauza stresului sau din cauza unui grad foarte ridicat de testosteron.

| XatomisX a răspuns (pentru PrincessSophie):

O sa incerc ca la un periat strang 40 de fire laughing) straight face