| viooleta a întrebat:

Am si eu o intr... dc atunci cand imi vn ciclul menstrual ma doare burta ingrozitor(prma zi...si dp zici ca n-am avut nimic)...am luat foarte multe pastile am incercat tot felul si degeaba ma doare ingrozitorcryingcrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

In fiecare luna, organismul femeii ajunse la maturitate se pregateste pentru a dezvolta in uter un copilas.
Ovarele produc ovule, acestea elibereaza lunar cate un ovul care este prins de catre franjele pavilionului trompei uterine si se angajaza prin ea spre uter, unde asteapta un spermatozoid spre fecundare si dezvoltarea unui copilas.
Durerile apar cand uterul se contracta pentru a elimina "culcusul" nefolosit in aceea luna, pregatindu-se iar luna viitoare.
Am vorbit, pe intelesul tau, sper sa intelegi.
Durerile pot avea si alte cauze: raceala, un chist...
Mergi la un medic ginecolog pentru investigatii!
Anticonceptionalele -pilule- reduc semnificativ sindromul premenstrual si dismenoreea, dar nu le lua decat la recomandarea medicului, care in prealabil va trebui sa iti faca analize.
De dureri mai poti scapa, si daca inainte de a-ti veni menstruatia bei ceai de tei.
Poti tine pe burtica o sticla cu apa calda, sau un ciorap in care ai sare grunjoasa fierbinte.
Mai poti folosi Nurofen.
Sanatate! E greu sa fii femeie! sad

19 răspunsuri:
| LittleZyzy a răspuns:

Mie imi trece cu Ibalgin forte, si daca dorm un pic dupa ce am luat pastila...am auzit ca femeile care nu au dureri menstruale nu prea sunt fertile.asa ca exista si o parte bunawinking

| kitiku a răspuns:

Mergi la ginecolog si o sa-ti dea o solutie

| zuzukaeu a răspuns:

Multe avem aceasta problema, eu dupa ce am incercat tot felul de medicamente am descoperit ca imi trece durerea cu fasconal si are efect de lunga durata incearca si tu!

| BuBuLyNa a răspuns:

Si pe mine ma doare burta si nu mi-a venit ciclul si am 12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna violeta am trecut in aceiasi situatie ca a ta dar incearca sa nu te strsezi mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna violeta am trecut in aceiasi situatie ca a ta dar incearca sa nu te strsezi mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu mergi la doctor..atunci ia un nurofen si stai linistita 15 minute pana isi face efectul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai lua multe pastile si cand te doare burta trebuie sa ti vina nu te grabi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma doare burta si pe mine da eu am doar 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma doare burta si pe mine da eu am doar 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma doare burta si pe mine da eu am doar 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma doare burta si pe mine da eu am doar 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma doare burta si pe mine da eu am doar 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma doare burta si pe mine da eu am doar 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi trece cu paduden

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu am patit la fel dar cu timpul mi-a trecut te sfatuiesc sa merci la un doctorhappyhappy

| danonino girl a răspuns:

Da asa se intampla aproape fiecarei fete/femei...incearca sa pui o sticla cu apa calda pe burta atunci cand te doare si ai sa vezi ca iti trecebatting eyelashes...si mie mi se intampla mereu asasadsadsad

| laura1991 a răspuns:

Mai asa mi se intampla si mie uite chiar azi...prima zi am plecatde la scoala din cauza durerilor insuportabile de burtik ghinionul meu a mai fost ca m-am si patat big grin. eu zic sa mergi la un medic ginecolog numai el iti poate spune ce poti face... off si profit ca tot sunt aici... mai sa va povestesc si eu patania mea... acum vreo 2 lunide zile. am facut un control la medicul meu ginecolog .am facut papanicolau. rezultatele super bune. dar nu stiam ce-i cu durerile astea de burta ingrozitoare... cand imi vine c. m Doctora mi-a recomandat dupa ce am primit rezultatul niste anticonceptionale dar... mama mea( off firar asa sunt ele mereu)
mi-a spus ca nu sunt tocmai bune pentru organism... am contrazis-o... m-am documentat si eu mai mult pe net... am intrebat colege. si am ajuns la concluzie ca sunt chiar bune. si au mai multe avantaje. in primul rand previne o sarcina nedorita, te fereste imp cancerului la san, impotriva canceruluide col uterin si mai multe. darce ma fac cu mama ca nu stiu cum sa o conving... ce sa fac sad ca ma cert mai tot timpul cu ea pe tema asta... just a little help big grinsi pentru mine

| lumynytza a răspuns:

Si eu patesc la fel...trebuie neaparat sa ma duc la doctor