| AvakinAndrei a întrebat:

Am și eu o intrebare! Bullying ul poate afecta emoțional starea de spirit? Eu nu simt ca îmi pasa, dar as dori sa stiu dacă afectează

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Da,daca este vorba de o persoană mai firava sau sensibila o sa fie puternic afectata de bullying.In sensul ca bullyingul duce la demotivare, scaderea stimei de sine si depresie.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca afecteaza, simti asa constient pentru ca inconstientu te protejeaza, dar in creier e suferinta si asta se va vedea mai tarziu.

| ReddY25 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoană și de reziliența ei, dacă este o persoană care are strategii bune de a trece peste traume, poate că nu, dar dacă este o persoană care nu este foarte rezilientă și nu găsește strategii în ea, atunci da, te va afecta.
Am auzit un psiholog spunând o dată că oamenii care apelează la somnifere și chestii din sfera asta, a pastilelor, caută ajutor din exterior pentru că de fapt ele simt că în interior nu au tot ce le trebuie și nu au resursele necesare de a face față vieții.

Personal aș mai spune și eu că dacă vrei să afli dacă un bullying de orice fel te-a marcat sau nu, ar fi bine să te uiți la viciile tale. Eu una așa văd corelația bullying netratat și care te-a marcat = vicii.

Sunt la calea de mijloc cu bullyingul ăsta... adică la modul în care să nu ne raportăm acum toată viața pe el și la el, în sensul că uneori am impresia că de când a ieșit moda, orice lucru devine un bullying, oamenii devin parcă mai firavi, mai slabi și uneori nu-și asumă niște chestii care până la urmă ține de viața lor și de scopul lor. Gen un om care a fost bătut la școală acum va evita să muncească toată viața pe motiv că el a fost șicanat și că munca implică oameni, va fi greu al dracului de greu să treci peste asta, dar acum nu poți nici opri timpul și lumea pentru asta. Asta ar fi o remarcă a mea personală, ba chiar una pe care mi-o spun până și eu mie personal mereu.
Însă ceea ce formează și cum te formează pe tine pe viitor ca om, bullyingul este cât se poate de real, adică te schimbă, te face mai atent la multe chestii, te face paranoic în unele situații, te macină constant. Iar netratat sau neconștientizat până la urmă și băgat sub preș cred că face ravagii. Pentru că va veni mereu și mereu peste tine și tu nu știi concret din ce cauză, pentru că tu l-ai ascuns sau ți-ai zis că nu a fost important când până la urma orice eveniment din viața noastră atât happy cât și sad sau scary este important.
Acum mai există și o variantă bonus, eu una ca și om trecut prin bullying mi-o spun mereu. Sub orice formă oricât de rea sau mai puțin rea este bullyingul are rolul lui, acela de a ne căli, acela de a privi pe viitor alte greutăți care vin cu mai multă ușurință, amintindu-ți că dacă ai trecut prin acel bullying și ai supraviețuit, ai trecut prin toate fazele, dar ai supraviețuit de ce oare nu ai supraviețui nu știu altor chestii care oricum vin când va fi să vină?
Cam așa văd eu bullyingul... până și el are părțile lui rele și bune...

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ai zis.
Pe mine Bullyingul m-a făcut mai tare și-o spun cu mandrie. Eram in pimele săptămani de armată cand superiori m-au tratat aproape ca un deținut de război. A fost foarte greu dar n-am vărsat nici o lacrimă. Iar astăzi privind inapoi. Cred c-a fost ce-a mai benefică lecție de viață. NIMIC DIN CE-A URMAT DUPĂ ARMATĂ n-a fost mai greu sau n-a reușit să mă clatine așa cum a facut-o armata.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"eu una ca și om trecut prin bullying mi-o spun mereu"
Curios! Eu știu că numai băieții primesc bullying. Nu am văzut niciodată la școală o fată să fie bătută.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Ohoo, ba da, ba chiar de băieți laughing) Am primit crete în cap, trasă de păr, am primit glumițe retardate și s-au luat de fizicul meu pentru că mereu am avut probleme cu kg în plus. Prin a 7 a am vrut să mă sinucid, chiuleam de la clasă pentru că nu mai rezistam. Iar partea amuzantă este că ei mă băteau și eu le dădeam mereu pixuri și șervețele pentru că devenise obișnuință și recunosc că asta nu mă deranjază pentru că așa mi-a fost mie soarta să nu pot spune nu și să fiu și darnică, dar bullyingul ăsta m-a afectat. Adică acum urăsc bărbații în loc să-i iubesc, ceea ce ar fi normal și oricât am încercat să trec peste, nu am reușit să mă apropi, prea mult, niciodată, de cineva și știu că totul e din cauza bullying-ului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Exact! Așa gândesc și eu.

Răspuns utilizator avertizat