| puppiesaddicted a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma preocupa de mai mult timp.
Ce se intampla daca cineva isi, nu stiu exact cum sa spun, isi rupe alunitele de pe corp? M'a intrebat o prietena si nu am stiut ce sa ii spun. Ea mi-a zis ca poti face nu stiu ce boala. E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zady a răspuns:

Da. exista alunite cancerigene.este o diferenta intre acele alunite si cele normale. pune-o sa isi faca o poza si sa o compare cu uele gasite pe net. daca le rupi pe cele cangerigene exista riscul de a te imbolnavi de cancer de piele

| KellyGreen a răspuns:

Cum adica sa iti rupi alunitele de pe corp? Adica sa iti tai pielea?

| inginer a răspuns:

Da, e adevarat. Se pot transforma in cancer. Tu le rupi, ele cresc la loc si celulele care cresc o iau razna - devin canceroase, se amesteca in sange, ajung in lata parte si cresc mai departe. Oricum, daca rupi o alunita, asta nu inseamna ca esti un om mort. Si nu rezolvi nimic. Tu o rupi, ea creste la loc. Eventual creste mai mare si se face cat un neg. Eu am o alunita pe gat la spate si uneori o rup din greseala - creste mereu la loc.

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Da. Poti face cancer. Daca ti-ai rupt o alunita trebuie sa te duci urgent la doctor. E foarte periculos!

| Piticaaa a răspuns:

Depinde de alunite cica. Poti face cancer de pielestraight face

| madvideo a răspuns:

Da se poate ajunge la o boala incurabila. dar nu e o regula doar in cazul in care sun maligne. de vizitat un dermatolog cat mai repede