| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare cu trei luni mi-am inceput viata sexuala. La primul contact am avut o singerare si penetrarea a fost destul de dificila. Simt o durere acuta in momentul penetrarii si imi rog mereu prietenul sa se opreasca. As dori sa stiu daca e o problema si cum sa o rezolv, deoarece saxul pare sa imi provoace disconfort si nici decum placere. Am 20 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca de teama durerii nu te relaxezi suficient si nu esti suficient de umeda, de lubrefiata. Eu va recomand sa folositi un lubrefiant pe baza de apa de la farmacie o vreme si abia apoi sa incercati fara. Daca lubrefiantul si un preludiu mai atent nu rezolva problema, e cazul sa iti consulti ginecologul in problema asta.

mariana
| mariana a răspuns:

Este posibil ca, inainte de a incepe actul sexual, nu te simti excitata pentru ca nu aveti un preludiu corespunzator si atunci nu se produce lichidul care lubrefiaza vaginul si atunci desigur ca penetrarea este dureroasa. Este posibil ca prietenul tau sa fie ceva mai "dotat", fata de tine si atunci "teaca" fiind mai mica desigur ca, poate exista disconfort.
Cred ca este cazul de a consulta un medic ginecolog pentru a vedea daca nu ai vreo ruptura de la primul contact sexual, pregatit mai putin si care sa te faca sa nu ajungi la placerea pe care ti-o doresti o data ce ai inceput viata sexuala.
Sunt convinsa ca exista o solutie pentru a trece de aceasta stare si tu o vei afla cu sprijinul medicului specialist, ori cu schimbarea modului in care va pregatiti voi pentru a avea un act sexual care sa fie agreabil si dorit de ambii parteneri. Spune-i prietenului tau sa nu fie "prea grabit" pentru ca, atunci cam da dovada de egoism, gandindu-se doar la placerea sa. Iti doresc sa ai parte de o viata sexuala implinita si daca cu acest partener nu este posibila, asteapta sa vina un om potrivit pentru tine.

nony
| nony a răspuns:

Relaxeazá-te cichaaaa!hee hee
Daca stai mereu cu gandul ca te doare, pai chiar te doare.Stii ca la farmacii existá lubrifiante, incearcá si asa.Si preludiul trebuie sa fie preludiu, sa te incingi bine.altfel.nici o sansá.
Baftawinking

| Sara a răspuns:

Ginecologul!

| crysha a răspuns:

Au dreptate cei de mai jos. fara un preludiu "consistent" s zic asa nu iese treaba bine deloc...partea cu lubrifiantul e foarte buna ca ajuta mult si vorba lui nony relaxarea e cheia...incearca, si ne anunti si pe noi ce a iesithee hee