| Alex9090 a întrebat:

Am si eu o intrebare, daca sa zicem ca nu vezi bine si o porti ochelari ti se va reface vederea sau asa o sa ramana si ochelarii doar te ajuta sa vezi mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

SE REPARĂ VEDEREA CU OCLUZOR
exista exerciții care face ochiul sa se repare singur

| Violleta2022 a răspuns:

Ochelarii NU vindeca vederea, dar o protejeaza ca sa nu evolueze boala si masura dioptriile.

In ziua de azi sunt operatii cu laser sau normale care pot corecta vderea in majoritatea bolilor sau chiar in evolutia miopiei.

| PD7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Acele operații, sunt extrem de riscante. După acele persoane, poate sa orbescă. Deci e mult mai ok cu ochelarii.

| 1234568807 a răspuns (pentru PD7):

Operatie fara riscuri nu exista, oricare ar fi ea, fiindca te opereaza niste oameni, nu niste roboti, si daca te duci sa te operezi la alte organe nu poti fi sigur ca operatia o sa fie un succes

| Violleta2022 a răspuns (pentru PD7):

Riscul este minor!
Am 2 prieteni care si-au facut operatia anul trecut si eu ma gandesc sa vin in tara la anul si sa o fac acolo ca-i un sfert de pret fata de occident.

| relian a răspuns (pentru PD7):

Poti orbi, cine spune tu sau ai auzit la radio sant? Daca e sa te iei dupa zvonuri stai asa fara sa vezi.REu am un amic care si-a facut operatie la coltu strazi laughing vorba vine, dar si-a facut operatie la o firma de asta cea gasit-o, necunoscuta vreau sa zic.
La clinicile cu experienta mergi la sigur, doar ca trebuie sa te califici.Nu oricine se poate opera, depinde de ce retina ai, deci aia inainte te baga la vreo 3-4 aparate, te controleaza si daca ei considera ca merge, atunci vorbesti cu doctorul, pana una alta esti testat de asistenti.

Daca te califici intri la doctor, daca nu, ti se arata usa laughing Deci nu-i nici un risc.Bine daca vorbim de RO acolo nu ma bag laughing in RO poti pati orice, orice se poate intampla in RO iar doctroii nu patesc nimic, chiar de te omoara laughing
Amicul asta ce vorbesc a zis ca vede brici 20/20 vezi perfect, nu mai trebuie ochleari toata viata, nici de aproape nici distanta.
Deci riosc este atunci cand mergi la macelari laughing care isi zic doctori, aia e alta poveste.

| PD7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Riscul depinde de la persoană la persoană. Depinde și de cât de afectat este ochiul. Cunosc pe cineva care și-a făcut operație de acest gen. Deoarece avea probleme. După operație, totul era la fel. Chiar mai rău decât înainte de operație. Deci operația nu prea a reușit...

| PD7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Să fim serioși. Există riscuri. Nu știu cum poți spune că nu există. Poate orbi! Riscuri există la operația asta, dar și la toate operațiile care există.

Nu înțeleg de ce, oamenii care au probleme aleg să se opereze în loc sa poarte ochelari.

Operația, la ochi este destul de riscantă, repet. Însă, depinde de organismul fiecărei persoane.

Nu contează cât costă. Însă, cea mai potrivită opțiune pentru vedere sunt ochelarii.

Întreabă un medic oftalmolog despre operații, la ochi și o să vezi ce zice.

Asta e părerea mea!

| PD7 a răspuns (pentru 1234568807):

Exact. Asta vreau să spun și eu. Toate operațiile sunt riscante. Pentru că medicul care operează poate fii, un medic sau un om care nu prea știe nimic ( se întâmplă cazuri ), și să de a greș cu operația. Și chiar să îi fie mai rău pacientului decât înainte de operație.

Orice operație ar fi. Te duci în sala de operație, dar nu știi ce fac doctorii aia după ce te operează.

Mai ales dacă e operație, fără cusături. Ei pot spune ca te au operat dar de fapt nu.

Am avut o operație, de genul. Nu am fost cusut. Operația din păcate nu prea a reușit. Nu prea am simțit atunci efecte ca și cum aș fi fost mai bine. Iar acum, problema aceea revine.

Atunci doctorul spunea ca nu vor mai fii probleme. Însă sunt. Doctorul, și ceilalți nu au reușit operația.

Nu înțeleg de ce Violleta2022 spune ca riscurile la operatia aceasta la ochi., sunt "Riscul este minor".

| PD7 a răspuns (pentru relian):

Nu sunt zvonuri. Riscul există! Așa cum există la orice operație. Dar dacă nu știi realitatea treaba ta.

E treaba amicui tău unde și a făcut, operația. Dacă operația I a reușit foarte bine. Vede foarte bine? Dar tu te gândești că peste ceva ani de la operație poate să reapară problema cu vederea și să fie chiar mai gravă decât înainte? Și chiar să trebuiască sa poarte ochelari?

În România ar fi posibil.

Dar depinde unde s-a operat. Dacă s-a operat în alta tara sau în România...

La clinicile cu experienta, recunoscute mergi. Dar nici acolo nu poți sa ai siguranta că va reuși operația. Riscul tot există.

Da, există teste, care văd în ochiul persoanei care se operează. Dacă e nevoie sau nu. La acele clinici, nu te operează. Dar la spitalele de stat, unde există "măcelari" cum zici tu, te operează.

Pai da. Vorbim de România. Deci Riscul e mare. Dacă operația, e făcută în altă țară, cu medici foarte buni. Atunci e alta treaba. Scade riscul instant.

În România, doctorii pot să om*are și nu pățesc nimic, și asta e adevărat. Există foarte multe cazuri.

| 1234568807 a răspuns (pentru PD7):

Asa este, cunosc un caz cu o persoana care se operase in Romania la ochi de cataracta, si a orbit din cauza unei bacterii care se afla intr-o solutie folosita de medici pentru ochi la acea operatie, deci in Romania avand in vedere si situatia cu igiena din spitale, aici nu prea e ok sa iti faci o operatie serioasa

| 1234568807 a răspuns (pentru relian):

Nu are cum sa nu ii mai trebuiasca ochelari toata viata, odata ce inaintezi in varsta automat si vederea incepe sa scada din nou, si niciun doctor nu iti va da asigurarea ca nu o sa trebuiasca sa mai porti ochelari cat traiesti daca iti faci aceasta operatie, cel putin de ochelarii de aproape nu te va scapa

| Violleta2022 a răspuns (pentru PD7):

M-am interesat personal pentru mine si inca nu a orbit nimeni.
Operatia la ochi nu mai este atat de riscanta cum era acum 5-10 ani, fiindca noua tehnologie cu laser nu mai distruge ochiul putandu-se face operatii foarte delicate pe ochi.
Este doar o sansa intr-un milion de aceea este mentionata

| relian a răspuns (pentru 1234568807):

Operatia la ochi se face nu cand esti tinar, cel putin pentru cei sanatosi.Deci cand ajungi batrin si vedere se slabeste, faci operatie si apoi toata viata nu mai ai treaba, toata viata care ti-a mai ramas laughing
Daca ai probleme faci si cand esti tinar.Acum cit o tine nu prea ai pe cine intreba deocamdata dec it pe doctori, banui cand ajungi batrin trebuie sa mai faci alta, retinas aia normal in zeci de ani se modifica.

| relian a răspuns (pentru PD7):

Eu locuiesc in America, tipu aici si-a facut operatia.Inainte auzisem si eu zvonuri,adica lumea barfea, dar birfeau aia care nusi facuse, doara auzise, ziceau ei.
Cind am intilnit pe tipu asta din vorba in vorba am ajuns la ochi si el a spus, deci am intilnit pe cineva care si-a facut.Ce povestdea e ca dupa operatie simti ca si cum ai avea nisip in ochi, vreo 2-3 zile, cel putin asa a spus respectivu.
Pe aici is clinici de astea specializate care faceau operatii de astea acum 20 de ani,dar de atunci si pana acum deja au expewrienta la greu,deci la o clinica de asta riscurile is nesemin ificative.
Am pe cineva f cunoscut, femeie, s-a dus sa faca sa nu mai poarte ochelari, aia au testato, un asistent, a zis ca nici nu l-a vazut la fata pe doctor laughing a testao la 4 aparate,apoi ia aratat usa laughing i-a zis ca nu poate,retina ei era prea subtire pentru a putea fi modelata,asa i-a zis.

Ce am zis de omorit,am cunoscut pe aici alt roman,adica ne gaseam pe la petreceri, asta cu ditai burta, gras, minca intruna.A zis ca nu se poate abtine.
Apoi a zis ca o sa facfa operatie de aia de stomac si s-a dus aici, ca romanu ala gata frate am venit baga, opereazama laughing astia iau zis pai nu-i asa
. Asta zice dar cum e? Pai dureaza cel putin 6 luni, trebuie sa urmezi un regim alimentar bla bla dupa vedem analize, apoi facem operatie.
Nu ca el vrea acum pe loc, ca plateste.Astia nu-s curiosi, indiferent ce bani leai da, ei isi fac meseria.
Lea zis romanu lasa ca va arat eu voie, ma duc in RO.Asa a si facut a venti acolo,aia iau zis lasa frate te rezolvam noi pe loc si lau rezolvat, lau ingropat deja familia lui.
Unde pui ca a si platit, deci si cu banii luati si mort.Din ce am inteles de la un prieten de-al lui, tot de aici, vorbeau zilnic la telefon, iar fi atins aia pancreasu si in 2 zile sa curatat.
Eu in RO nu merg nici la dentist laughing asa sa fac o raza,sa fac un RMN, c, eva analize aia e ok, dar operatii, implanturi, nu-s curios.

Uite de implanturi.Am facut vreo 5 aici,dar cu grefa de os,cu refacut de sinusuri, aveam ceva lipsa de mic si m-a costat ceva.
Un roman de pe aici, care are totusi ceva bani, zice, nuuuu eu ma duc in RO am acolo profesionisti, romanii is mai buni ca americanii zice el.Eu am incercat sa-i zic una alta,dar el nimic.
Plus ca pe acea doctorita dentist o cunostea, bine ca a platit, mult mai putin decat aici.
Dupa acu vreo cateva luni am fost pe la el si fratesu imi face semn laughing zice stii undes dintii lui? Vezi sa nu-i spui, ca omu na mai zis, ii are zice in buzunar iau cazut toti laughing
Deci du-te in RO avioane, sa faci un drum 1500$, dar trebuie sa faci vreo 2-3 drumuri,plus cit te mai costa aia,apoi te trezesti cu dintii mai stiu eu unde laughing
I-am zis,pfff omu sa vezi ce revoltata era,adica tot el cu gura mare, ca nu stiu ce se duce inapoi,.bla bla.
Eu am, fost aici, mi-a pus specialistu Strauman Roxolid, mi-a dat garantie pe viata laughing si e tinar omu, nu am nici o problema.
Mi-a zis la el nu mai vine omu a dupa oara pentru ce i-a facut.

Deci aici cu RO da ai dreptate, riscuri is la tot pasu.Eu am vorbit despre operatia aia la ochi la modul general, adica ca se face, cas deja chestii simple,, nu mai e ceva sa zici wow.

| 1234568807 a răspuns (pentru relian):

Pai eu din cate stiu operatia cu laser se face pana in 40 de ani, dupa varsta de 40 de ani sunt alte proceduri, si legat de cat te tine nu poate sti nimeni, nici doctorii, depinde de ochii tai doar, dar odata cu inaintarea in varsta oricum vederea scade iar, la oricine, nu stiu daca poate scadea vederea iar si de la distanta dar de la aproape scade sigur

| PD7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am înțeles asta. Tehnologiile avansează e adevărat. Însă orice ar folosi pentru operația asta la ochi, sau orice altă operație e riscant. Aici mă refer la România, pentru că aici nu prea există doctori buni.

Pentru cei cu vârsta trecută cu vârsta de 50 ani, riscul crește foarte mult.

Pentru cei până în vârsta maximă de 40 ani, riscul e mai mic, dar tot există.

Doctorii buni, în România există, însă nu prea stau la spitalele de stat, ci merg la clinicile renumite în toată țara.

Cand vine vorba de alte țări, există și acolo medici care își bat joc de pacienți, dar măcar dacă se afla își primește pedeapsa. Dar aici în România, nu. Înalte țări, operațiile reușesc, în cea mai mare parte. Iar riscurile scad foarte mult.

Din păcate, România nu va fi niciodată cum sunt alte țări. Va rămâne în continuare. Va fi în continuare o țară condusă doar de trădători, și oameni incapabili să conducă o țară.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PD7):

Am o familie prietena, amandoi trecuti de 50 care s-au operat amandoi in Romania, in Bucuresti la o clinica privata si amandoi nu mai poarta ochelari simtindu-se fantastic.
Riscul este minim, fiindca tehnologia a avansat atat de mult si folosindu-se numai laserul nu se mai intampla accidente, sa taie din greseala tesut de langa operatie sau sa faca altele.
Exista medici foarte buni si in tara, sunt in clinicile private unde isi dau interesul cand platesti.

| halogen001 a răspuns:

Eu am avut -0, 75, -0, 5 și am purtat ochelari numai când a fost nevoie și în timp dioptriile au stat pe loc, ba chiar s-au redus. Ochelarii ajută omul să vadă bine și ochiul să funcționeze normal. Ochiul execută tot timpul o focalizare (acomodare) în funcție de distanță. Dacă nu se poartă ochelari sau dacă se poartă ochelari nepotriviți, ochiul nu folosește acomodarea în mod corespunzător între limitele minim și maxim și poate să aibă a funcționare mai proastă după aceea, așa cum un om care stă în pat mult timp are după aceea dificultăți la mers.

| halogen001 a răspuns:

După părerea mea, ochelarii ar trebui să fie cu puțin sub ceea ce iese din teste, pentru că dacă merg fix pe acea valoare, ochiul se obișnuiește cu acea valoare și defectul are tendința de creștere. De exemplu, dacă la control se recomandă -1, atunci mai bine port -0, 75 ca să merg în direcția bună.
Sau dacă am miopie și văd de aproape, atunci ochelarii îi folosesc mai mult la distanță, pentru că folosind ochelari negativi de aproape, ochiul se obișnuiește mai mult cu miopia și atunci crește dioptria.
Sau dacă am ochelari pozitivi, îi folosesc doar de aproape, dacă văd și fără la distanță ca să nu obișnuiesc ochiul să fie și mai hipermetrop.

| Crackman a răspuns:

Tine sub control plus vezi mai bine

| 1234568807 a răspuns:

Ochelarii nu iti corecteaza vederea, te ajuta sa vezi bine cu ei

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu se reface
cel mult stagneaza
multora le cresc chiar daca poarta cum trebuie
Depinde si ce diagnostic ai mai exact