| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.big grin
Daca ai miopie ochelarii de vedere iti pot,,reface" vederea in timp, sau doar o sa vezi clar cand ii porti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ochelarii te ajuta sa vezi clar cand ii porti si incetinesc foarte mult agravaraea miopiei. Nu te vindeca.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Eu vad foarte slabe de la departare, exista metode de refacere a vederii sa pot vedea cum vad acum cu ochelari?sad

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Tratamente,alimentatie,pastile,operatie?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Operatie, daca dioptriile tale sunt mai mari de -8. Operatia va corecta o parte din miopie si vei ramane cu o miopie mica (minus 2-3), dar vei purta in continuare ochelari.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Sunt de 1, 5...

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

La 1,5 ar trebui sa vezi decent la distanta, sigur nu mai ai si alta problema?

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu,multumesc.big grin

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci este imposibil sa vezi foarte prost la distanta. Ar trebui sa distingi bine chipuri, obiecte, etc, doar ca nu poti citi, atata tot

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

sad Sper sa nu fi crescut, oricum cu privire la operatie nu ziceam ca vreau sam a operez doar intrebam daca pot face operatia la 18 ani si daca pot vedea cum vad cu ochelari.

19 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Ochelarii ajuta la vedere, dar nu trateaza miopia. Ea se poate corecta doar prin interventii chirurgicale( cu o acuitate vizuala cam la jumatate fata de normal). Nu se micsoreaza odata cu inaintarea in varsta doar ca, in jurul varstei de 20 ani, in general, se stabilizeaza si nu mai evolueaza ca in adolescenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De refacut nu se reface, poti insa sa faci operatie

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate, eu stiu ca daca ai fost diagnosticat cu asa ceva nu prea mai ai posibilitatea sa iti revii. Vederea ti se poate imbunatati, nu cu mult, si sansele sunt destul de slabe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Vederea ti se poate imbunatati, insa nu cu mult din pacate!
Sanatate multa!
Te pup!

| xFluing a răspuns:

La miopie, ochiul insusi este deformat, deci vezi clar doar cand porti ochelari (nu ma pricep asa de bine, iti recomand sa mai astepti si pe altii sa raspunda.)

| LivingLouder a răspuns:

Da dar depinde ce felde miopie cu - sau cu +

| MihaicaDan a răspuns (pentru LivingLouder):

laughing eu stiu ca miopia este doar cu - laughing iar cea cu + e hipermetropie tongue

| IzabellaVanessa a răspuns:

Depinde de cat de afectati sunt ochii si cat de devreme ai depistat boala. De cele mai multe ori ochelarii iti corecteaza vederea, dar nu mereu happy

| ioanaAn a răspuns:

Doar ai sa vezi clar cand ii porti sad

| zedrix a răspuns:

Salut. Am exact aceeasi problema ca tine dar depinde ce dioptrie ai si cat de mare o ai eu o am de -1.25 dar mie mi-a zis medicul ca al varsta de 18 ani imi face operatie cu laser la ochi(nu este chiar operatie iti pune un laser in ochi) si o sa imi treaca dar tie depinde cat de mare ai dioptria. BAFTA! SI SANATATE!

| mihaelamiha927 a răspuns:

Depinde ce varsta ai, eu stiu ca miopia scade pe masura ce inaintezi in varsta