| anonim_4396 a întrebat:

dar va spun din start nu mi dati raspunsuri gen du-te la doctor sau ceva de genu ci raspundeti daca stiti si ati trecut prin asta.cine ma ajuta dau funda restul vot.eu fiind drept in picioare (deloc cracanat) si fiind un pic plinut ma opaream sau iritat intre picioare(cum vreti sa i spuneti) mai mereu mai ales in timpul verii si in special cand ma duceam la fotbal. dar dupa o perioada imi trecea.ma ustura de numai puteam si imi trecea.acum de vreo 3-4-5 luni nu stiu exact m-am iritat din nou si mi sa inrosit la stinghia piciorului si numai imi trece. dar ma mananca de mor ma scarpin si de ce ma scarpin mas scarpina si mai tare pana numai pot simt ca mor de ce tare ma mananca.in special dimineata si seara.in plus cand ma scarpin simt ca mi se jupoaie din piele asa f putin adica ca un praf asa se vede cand ma scarpin.de spalat ma spal zilnic.nu mai trece nu stiu ce sa mai fac a ramas ca niste pete mari la stinghia picioarelor si in stanga si in dreapta. o sa spuneti sa ma duc la doctor asa trebuia demult dar... nu m-am dus.ca am crezut ca o sa mi treaca.ca alte dati. dati-mi un sfat sau ceva.pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Presupun ca ai o afectiune numita "tinea cruris"determinata de o ciuperca a pielii : http://dermato-venerologie.ro/wordpress/archives/263 Faci tratamentul cu una din cremele antimicotice inscrise in ac. articol. Nu te vei mai spala cu apa simpla si nu indepartezi crema prin spalare numai cu apa simpla! --- folosesti pentru spalare o solutie de apa cu bicarbonat de sodiu de la farmacie( 2 linguri de bicarbonat+2litrii apa plata). Este buna si ideea lui "boogy" de a folosi boxeri. Numai bine!

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da-te cu pudra de talc, sau saprosan, si unguent fluoncinolom.

| BGDs a răspuns:

Da-ti cu un unguent antifungic si altul cicatrizant. Incearca ketoconazol si dermazin, dar nu in acelasi timp. Da-ti cateva ore cu ketoconazol, apoi cateva ore cu dermazin (peste noapte). Tine pansamente in locurile alea cand iti dai cu unguent si apoi lasa cateva ore pe zi fara nimic. Nu mai purta haine stramte si de preferat nici chiloti pana iti trece. Nu mai juca fotbal cateva zile, stai acasa sa se vindece. P.S.: nu te mai scarpina, incearca sa te abtii. Daca mai ai nevoie de sfaturi da-mi mesaj privat

| Justmed a răspuns:

E foarte simplu ...SUDOCREM, o crema pentru bebelusi big grin

| hummer24 a răspuns:

Ai picioarele prea groase. Ai pielea prea subtire.

| boogdan91 a răspuns:

Poarta boxeri stramti, si suficienti de lungi incat sa nu se mai frece pielea in zona aia.

| crisbebe a răspuns:

Si eu patesc(sunt fata)mai ales vara dar e cam ceva normal ca este de la caldura pentru ca tu transpiri in zona aia si francadu-se pulpele te iriti si ca sa ti treaca date cu crema de galbenele si pune ceva in zona aia ca sa nu se mai frece si sa stii ca nu e de doctor.si ai sa vezi cand vine vremea rece o sa iti treaca

| Claudiu2011 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri mi-ati fost de ajutor vas fi dat la mai multi funda da nu pot decat da la 1 sg si cui i-am dat eu zic ca a fost cel mai aproape de adevar.desi si voi ceilalti mati ajutat happy :*:*:*

| darkrider a răspuns:

Du-te la "tamaduitor" happy

| MoonMuse a răspuns:

S-ar putea sa fie o iritatie de la caldura. Dupa ce te speli seara da-te cu o crema de galbenele, sigur o sa te ajute. Incearca sa nu te mai scarpini pentru ca iritatia se va extinde, cand te mananca ia un cub de gheata pune-l intr-un prosop si tine-l pe iritatie.

Sper ca ti-am fost de folos. =^.^=

| SuntUnCartof a răspuns:

Poate e de la mancare thinking

| isauranick a răspuns:

Salut! incearca sa te speli cu ceai de musetel sau ia-ti o pudra de talc de la farmacie si date cu ea seara dupa ce te-ai spalat sper sa dea roade... bafta. cred ca e o ciuperca a pielii de acum:-s

| bebelinnAa a răspuns:

Buna date cu crema cu gligerina sau crema asta "Antiseptic Cream"...este o crema buna pentru orice...este jumatate alba jumate portocaliu si are capacu verde intreaba la farmacie este foarte buna:*

| dulceatalui a răspuns:

Din experienta personala si fratele meu are aceeasi problema ca tine ...in zona in care te iriti te dai cu deodorant solid gen ( din ala sapun nu lichid) gen rexona sau lady speed stick. orice asemanator in felul asta nu ai sa mai transipiri si nu mai apare iritatia! Bafta!

| 1Qitu a răspuns:

Incerca sa te dai cu pudra de talc! o sa meargahee hee

| 1n3x a răspuns:

Uite ca nu ti-a trecut.du-te la doctor.

| Semy_5699 a răspuns:

Da-te cu pudra de talc. Funda? big grin