| alexaxd a întrebat:

Nu mi. a mai venit ciclul de 5 luni de zile. Nu vreau sa merg la doctor, pentru ca imi este rusine sa am o consultatie ginecologica. Nu sunt gravida pentru ca nu mi-am inceput viata sexuala si nu am nici acele simptome. Daca ma puteti ajuta cu ceva, multumesc :*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Poate fi o dereglare, însă deja începe să dureze cam mult, de obicei ține cam 2-3 săptămâni maxim. Am și eu colege cărora le-a venit ciclul constant 3 luni, apoi li s-a oprit deodată. Și n-au făcut nimic, decât să aștepte. Nu-ți recomand asta, poate ai răcit sau ai vreo problemă.
Înfrânge-ți teama și du-te la ginecolog. Dacă spui că nu ți-ai început viața sexuală, nu o să facă decât să te așeze pe-un scaun și să te întrebe despre ciclul tău (dacă vine la timp, dacă ai mai avut întârzieri de genul etc). Nu e niciun motiv să-ți fie rușine. :*

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti virgina, ginecologul nu te va consulta ca pe femei. Doar iti va pune cateva intrebari si iti va face o ecografie. Asadar, nu ai motive de rusine. Mergi la medic (mai ales daca ai peste 16 ani), poate fi o problema cu adevarat grava.

| Zenithf a răspuns:

Lipsa ciclului poate avea mai multe cauze, poate fi vreo infectie, poate fi stresul cauzat de examene, ai dat bac-ul? Dar trebuie sa mergi la doctor, ca sa stabileasca cauza si sa-ti dea un tratament. thinking

| 80Cris a răspuns:

Zicand ca nu ti-ai inceput viata sexuala se bate cap in cap cu faptul ca zici ca tu nu ai acele simptome ...de sarcina. Oricum rusinea in astfel de situatii trebuie lasata la o parte si trebuie sa consulti un ginecolog!

| Drums a răspuns:

Eu zic sa te duci la doctor.
eu va sti mai bine ce sa faca, nu-ti fie rusine decat sa patesti altceva mai bine du-te.iti va da un tratament etc.

apropo:
nonamethistime: m-am saturat de raspunsurile tale idioate. vb foarte serios daca iei acest site in joak. sa-ti fie rusine pentru modul in care gandesti.

te pupa ONA :*

| ИОМЭD a răspuns:

Ai o raceala la fifi trebuie consultat medicul ginecolog chiar daca iti este rusine, iti poate prescrie un tratament care iti da drumu la ciclu fara probleme.

Eu sunt baiat dar 5 luni nu crezi ca e cam mult?