| IonelaBianca a întrebat:

Am o problema si nu gasesc raspunsul, poate voi ma puteti ajuta, sunt o fata de 14 ani, iar de 5 zile nu mi-a mai venit ciclul, nu am inceput viata sexuala, nu am luat anticontieptionale si nici nu am dureri. Mie de obicei imi intarzie si ma rog sa nu fie o problema serioasa sad Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Nu ai nici-o problema, este normal sa iti intarzie, ii trebuie o perioada sa se regleze la corpul tau. Incearca sa mananci sanatos, sa dormi devreme si... vorbeste cu mama tahappy

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E in regula, esti foarte tanara si de aceea ciclul e neregulat. Daca in doi ani de la prima menstruatie nu se regleaza, trebuie sa te duci la medic.

mariana
| mariana a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci probleme, fiind in perioada de pubertate, poti avea niste tulburari hormonale, care pot determina si faptul ca, nu ai in fiecare luna ciclul menstrual. Trebuie sa urmaresti daca nu cumva ai dureri de burta, in partea de jos, unde sunt situate ovarele, pentru si in aceasta situatie ciclul menstrual poate sa intarzie. Daca timp de 30 de zile nu vei avea C. M. este cazul sa mergi la un medic, impreuna cu mama ta, careia trebuie sa-i spui ce problema ai, pentru a te sfatui si cu ea. Ea poate sa-ti impartaseasca din experienta sa, ce probleme a avut in copilarie legate de C. M. si daca nu s-a confruntat si ea cu acelasi gen de probleme. Trebuie sa ai grija, pentru a nu raci la ovare, pentru ca atunci poti avea o inflamatie a acestora sub denumirea de anexita, care pe langa faptul ca este dureroasa poate avea si efectul de a deregla C. M.
Nu te alarma, nu este cazul sa te ingrijorezi ca ai avea vreo alta afectiune, pentru ca nu este cazul.
Ai gija de tine si sa fii sanatoasa.

| psiholoaga a răspuns:

E posibil sa ai vreo raceala, sarcina se exclude clar. Se mai poate sa fie pe fond psihic; daca ai fost mai stresata sau preocupata. Mai stai cateva zile, apoi mergi la medic sa descoperi cauza.

| cely a răspuns:

STAI LINISTITA, E NORMAL

| leluc a răspuns:

Este des intalnita aceasta problema. Eu am 23 de ani si tot ma confrunt cu ea. Chiar si doctorii mi-au spus ca o sa am menstruatie regulata abia dupa prima sarcina pentru ca asa functioneaza corpul meu. Nimic grav, doar sa fii pregatita, sa nu te prinda cu mana goala in momente total nepotrivite happy

| Criiss16 a răspuns:

Stai linistita...nu e nimic...ciclul tau nu e regular...asa e si al meu... a fost cand mi-a venit doar dupa 2 lunitonguewinking (eu am 13 anitongue)

| onlyme_3202 a răspuns:

Scumpa de ea, ce se ingrijoreazahappy iubita, este normal la varsta ta sa ai dereglari. si eu am intarzieri si am 20 de ani si is si casatorita( stii, se zice ca dupa ce te casatoresti o sa ti se regleze, nu-i neaparat obligatoriu). la inceput ma stresam si eu din cauza asta dar pe parcurs te obisnuiesti. si e chiar funny k ciclul meu ma poate surprinde luna de lunalaughing. eu am facut o distractie din chestia asta. dar pentu linistea ta, roaga pe mami tau sa mearga cu tine la un control. ai grija de tinehappy

| yoanna73 a răspuns:

Daca nu ai viata sexuala nu trebuie sa iti fie frica. la varsta ta e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menstruatia nu vine regulat, sunt femei de 23-25 de ani care nu au un ciclu regulat. O intirziere de maxim o luna e considerata 'normala' la virste fragede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o raceala si poate sa iti mai intarzie daca ai racit. dar esti sigura ca nu ai facut altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primii doi ani de la aparitia ciclului este foarte normal ca acesta sa fie neregulat.prin urmare nu ai de ce sa iti faci griji si 5 zile chiar nu e o perioada de timp foarte lunga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medic .La inceput menstruatia nu vine regulat, uneori ginecologii pot prescrie pastile anticonceptionale tocmai pentru a avea o menstruatie regulata! Eu calatoresc mult Romania- SUA si de fiecare data ori aveam menstra neregulata ori de doua ori pe luna ...Ginecologul meu mi-a prescris anticonceptionale si totul a fost ok dupa!
Pot fi si alte cauze de aceea este bine sa mergi la un ginecolog happy
Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta tatalui easte de patru ori mai mare decat varsta fiului.Fiul estemai mia decat tatal cu 24 ani. Ce varsta are fiecare?

| IonelaBianca explică:

Am vazut ale raspunsuri la intrebari asemanatoare cu a mea si era vorba de chisturi sau dereglari hormonale, la varsta mea pot avea si asa ceva? sa zic ca am maxim 2 ani de cand mi-a venit

| IonelaBianca explică:

M-am mai linisit putin. Si nu, nu am facut nimic happy

| IonelaBianca explică:

Am o veste buna, mi-a venit insfarsit happy Multumesc pentru raspunsuri, toate au fost de mare folos!