| AliceAnnnnna a întrebat:

Poate fi vreo afectiune psihica daca ma gandesc la lucruri neplăcute din trecut si ma simt de parca mi s-au întâmplat astăzi sau urmează să se întâmple? (Nu vreau sa dau exemple sau sa intru in detalii). Imi bate inima de frica. Cand ies afara simt o spaimă de imi bubuie inima. Imi vine sa plâng din nimic. Ma simt mereu stresata si vorbesc singura din orice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,e stres post traumatic. Mergi la un psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici o afecțiune, mai mult că sigur ai niste traume din trecut care te bântuie și trebuie să te eliberezi de ele.

Sigur te ajuta
https://m.youtube.com/results?search_query=Bioenergetics+exercise+stress

https://m.youtube.com/results?search_query=Primal+scream+therapy

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

Ms. Eu sper sa nu fie stres post traumatic ca am auzit ca nu mai scap de el. Mai ales ca devin agresivă fara motiv in propria camera. Psihologul asa a zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste anxietate si se trateaza la psihoterapeut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai anxietate, asta e, poti sa mergi la psiholog sau sa iti gasesti un iubit intelegator

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Pai depinde ce lucruri in trecut ti s-au intamplat, daca ai luat parte la evenimente cu adevarat neplacutre cum a fi un accident sau ceva asemanator atunci cred ca e normal ca atunci cand iesi pe afara sa iti aduci aminte de acele evenimente care te-au marcat pe viata. Nu vreau sa te mint, e ceva normal sa te marcheze niste intamplari neplacute, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa rezolvi aceasta problema. Nu sunt vreun psiholog, iar de aceea ar trebui sa apelezi la el pentru ca el are experienta necesara sa iti spuna exact ce se intampla

| XYZ02 a răspuns:

Eu am fost diagonosticat cu depresie usoara si atacuri de panica care sunt generate de obicei de o imagine neplacauta din trecut(de obicei lucruri pentru care ma consider vinovat, desi in realitate nu este mare chestie), dar am siptome fizice gen transpiratul mainilor, palpitatii, un sentiment foarte incomod la stomac, lipsa de aer si imi devine gatul foarte incordat.
Atacurile acestea dureaza aproximativ 20-30de minute.
Am primit ca tratament antidepresive(Serlift 50mg) si benziodiazepine(bromazepam 3mg), pe care le iau de 3 zile asa ca antidepresive nu si-a facut efectul,dar bromazepamnul care isi face efectul intr-o ora chiar m-a ajutat, parca a eliminat toata anxietate pe care o aveam.

Aaaa... am fost si la psihoterapeut si am facut o luna psihoterapie sa stii ca ajuta si lucrul acesta, astfel la psihoterapeut am ajuns cu o depresie moderata, iar la psihiatru cu una usoara, dar tot am ales sa continui la psihiatrie pentru ca nu am primit raspunsul pe care il doream la psihoterapie, totusi am de gand ca combin medicamentatia cu psihoterapia.

Răspuns utilizator avertizat
| fabyy1998 a răspuns:

Da este o afectiune psihica, mergi la un siholog