| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Sunt fata si am 17 ani, recent m-am mutat singura (ma rog, nu chiar singura, in timpul zilei vine mama mea) doar ca problema apare noaptea cand raman singura. Imi vine sa plang, imi bate inima foarte repede si sunt foarte stresata fara motiv. Aseara m-am trezit pe la 3.40 si eram foarte speriata si agitata... cu greu am reusit sa ma calmez si sa adorm la loc. De ce oare? Nu mai suport senzatia asta, ajutor cum scap de ea

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut o studentă care la 28 de ani se culca cu un ursuleț de pluș în brațe. Asta o făcea să scape de anxietatea de a dormi singură. I-am recomandat să facă un ritual de îngropare a ursulețului într-o cutie de carton lipită cu scotch, și pusă pe dulap. Să adormim avem nevoie de o zonă de securitate externă, pe care camera proprie ar trebuie să ți-o ofere. Al doilea aspect este acela al securității pshiholigice pe care în copilărie ți
l-a oferit contactul fizic cu mama, apoi al prezenței ei alături de tine. Când mama îți oferea lapte îți oferea și securitate. Această securitate trebuie să o interiorizezi. Poți făcând meditație cu mantra - curaj și încredere în mine.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauti un tip care nu bea & nu fumeaza numai bun de ras cu el

| Adry05 a răspuns:

Ia-ți o instalație de aia cu baterii, cum găsești la pepco de exemplu și ține-o aprinsă noaptea, poate te ajută. Dar dacă nu-ți place să stai singură, de ce te-ai mai mutat? sau de ce nu te muți înapo acasă?

| siriusblack98 a răspuns:

Cam mică să te muți singură... O să ia doar ceva timp ca să te obișnuiești.

| Cosimo11 a răspuns:

Iti este frica sa dormi singura...Am patit si eu...Cum scapi? Sincer eu m-am obisnuit..Incearca sa faci sport sau ceva care te oboseste ca sa dormi noaptea..Eu veneam rupt de oboseala de la antrenament si dormeam dus.