| felinas a întrebat:

Am si eu o intrebare poate ma poate ajuta cineva. De 3 saptamana ma confrunt cu o tuse am luat si pastile dar tot nu-mi trece, dar sa lasam asta de-o parte de cel putin o saptamana ma doare ingrozitor zona coastelor (dreapta si stanga ), am fost la urgenta si mi-au facut radiografie la plamanii si EKG si mi-au zis ca nu am nimic si am luat o gramada de pastile si nu vad nici o ameliorare. Va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dupa cum acuzi durerea cu siguranta ai o raceala puternica intercostala, nevralgie sau un junghi.Eu zic sa mergi la un cabinet particular sa iti faca un consult mai amanuntit.

| Skylerx a răspuns (pentru EmaS):

Cu siguranta ai dreptate, Ema.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca mai tusesti cumpara sirop de tuse din plante,,bronchicum elixir,, face minuni poate si la tine, rau nu are cum sa ti faca

| Zartbitter a răspuns:

Mergi la medicul de familie. Sunt foarte multe întrebări la care trebuie să răspunzi tu înainte să-ți putem răspunde noi. Ești fată sau băiat? Ce vârstă ai? Fumezi? Ce pastile ai luat? Te doar când inspiri sau și când expiri? Te doare când stai pe spate? Te doare când stai pe scaun? Te doare când stai în picioare? etc. etc :-)
Nu te du la urgențe pentru că nu e o urgență. Du-te la un consult cu un medic care are timp de tine. Medicul de familie e ideal. Dacă nu, la orice cabinet îți permiți.

| felinas explică (pentru Zartbitter):

Sunt fata si nu sunt fumatoare, am 25ani si mai intai am luat nurofen pentru raceala si acc 600mg,apoi dupa ce am fost la urgenta ca nu ma mai puteam ridica din pat mi-au dat codeina,erdomed, eurespal, vit C, flamexin, mydocalm si augumentin

| Zartbitter a răspuns (pentru felinas):

Nu vreau să te sperii dar problema ta poate fi mult ma gravă decât pare la prima vedere. Nu cred că este ceva netratabil, dar cu siguranță ai nevoie de o întâlnire cu un medic (cel puțin primar, dacă nu specialist) care să te palpeze și să-ți asculte plămânii. Ce diagnostic ai avut la urgențe de ți-au dat toată pleiada aia de medicamente pe care parcă și văd că ai dat o geantă de bani?

| felinas explică (pentru Zartbitter):

Nu mi-a dat nici un diagnostic medicul de familie, iar la urgenta mi-a zis ca am viroza respiratorie

| Marius0189 a răspuns:

Am exact aceeasi chestie. La fel am patit si eu! Doctorita mi-a zis ca e un virus in aer, la alte persoane se manifesta cu ameteli, voma, diaree. Nu cred ca ai motive sa te sperii.

| felinas explică:

Stau de o saptamana acasa in medical si tot nu-mi trece, nu pot nici sa ridic o sticla de apa ca ma tine in partea dreapta.Mi-e frica sa ies si afara ca obosesc foarte repede si imi simt inima batand cu putere.