| je_koko a întrebat:

Am si eu o intrebare.sau ma rog as vreau mai mult un sfat sau daca a trecut cineva prin asa ceva
Deci cam de 1an de zile tot a doua zi ma doare capul cam de 2luni au inceput sa ma doara si ochii...sa fie de la stres? ce sa fac? am tot vazut pe la tv ca pe unii ii dureau asa 1-2luni capu si se trezeau ca au tumoare pe creier...sincer ma sperie chestiile astea. ce sa fac... mi-e frica sa merg la doctor.nu vreau sa primesc raspunsul ca am o tumoare sau ceva de genu...ati mai recut prin asta...va rog ajutati-ma cu sfaturi...Va multumesc anticipat... aveti grija de voiwinkingpup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catalina_2916 a răspuns:

Stai linistita ca nu ai nicio tumoare. cel mai bine te duci la oftalmolog...si eu am patin acelasi lucru (si la fel credeam ca am vreo tumoare, plangeam incontinuu)...cu sigurantza ai nevoie de ochelari. du-te mai bine acum, decat mai tarziu, deoarece ti se poate agrava... mie mi-a spus doctorul k sufar de miopia si am avut si niste dioprii f mare 2.75 la un ochi si 1.50 la celalat...am ochelarii de o luna si de cand am inceput sa-i port mi-a disparut durerea de cap.sa nu te sperii de idee ca vei purta ochelari pentru ca acum s-au inventat tot felul de rame cat mai interesante si cu sigurantza iti va sta bine.succes! si da repede fuga la doctor! pup

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Eu am trecut prin asa ceva in clasa a IX-a. Ma durea ingrozitor capul iar dupa un timp, ochii. La indemnul unei prietene am mers la oftalmolog si in urma investigatiilor medicale, medicul mi-a recomandat sa port ochelari. Aveam miopie. Nu era o mare problema, pentru ca aveam -0, 5 la ambii ochi. Am purtat ochelarii patru ani si m-am dus in fiecare an la control medical. Dupa patru ani medicul mi-a spus ca miopia s-a corectat si ca nu mai am nevoie de ochelari. De atunci au trecut multi ani si nu mai am probleme cu ochii, fapt confirmat de controalele medicale ulterioare.
Asta a fost in cazul meu. Tu va trebui sa mergi la medicul de familie, sa-i descrii toate simptomele, pentru ca orice ar fi, acum poate fi reparat.
Nu mai gandi negativ, o sa fie bine.
Sanatate multa!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Porti ochelari? Din cate auzisem persoanele care poarta ochelari patesc chestii de genu asta cand trebuie sa-si schimbe ochelarii. Du-te la medic... Nu tot ce zboara se mananca... Nu mai crede tot ce vezi la tv.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor. El este singurul abilitat sa decida ce ai, in baza unor analize. Cauzele pot fi multiple. Tumorile nu sunt ca racelile sa le facem toti inevitabil. Lasa frica deoparte si cauta adevarul acolo unde trebuie. Si tu sa ai grija de tine!