| ojica99 a întrebat:

Salutari. Am 17 ani. Azi cand am venit de la scoala am mancat si m-am pus in pat uitandu-ma la un film. Cand m-am ridicat din pat am observat sa ma doare capul in zona din spate, putin mai sus de ceafa. Ma doare doar atunci cand agit capul. Imi este frica. Nu stiu exact dar cand eram mic posibil sa fi avut mai multe lovituri la cap, mna am fost obraznic si ma tot loveam. Daca am o tumoare sau cine stie ce. Mentionez ca am o ora de culcare cam tarzie si stau cam mult la calculator. Imi puteti da un sfat?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Stabileste-ti un orar mai sanatos, odihneste-te mai mult si nu mai sta foarte multe ore in fata calculatorului. Durerea poate sa aiba multe cauze, poate sa fie si de la frig...
Daca iti pui la punct programul si mai reduci orele la calculator si inca ai dureri de cap prezinta-te la medic pentru un consult.
Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Durerile de cap au multe cauze, poate te dor ochii de la prea mult calculator, mergi la un cabinet oftalmologic si fa ti un consult, si doctorul i ti va da rețetă de ochelari. Atit televizoarele cit si calculatoarele cauzeaza probleme de vedere daca le folosesti nonstop, indiferent daca ele sunt modele vechi pe tuburi sau modele noi leduri sau lcd, sunt razele ultraviolete care se emit din tub spre ochi, acelea fac rau ochilor.

| ojica99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am sa tin cont de recomandarea ta. Nu ma uit la televizor. stau destul de mult la calculator si pe telefon. Multumesc oricum!

| Violleta2022 a răspuns:

Este categoric de la lipsa odihnei si a excitarii retinei de prea multe ore pe computer/ sau orice screen electronic.
Totul se rezolva prin odihna si pauza de la computer, pentru inceput totala, dupa care se ajusteaza programul de dormit de minim 8 ore/nopate cu culcare la ora 10 cel mai tarziu, iar statul la computer sau orice alt device electronic cu sceern, maxim 1 ora/zi.
Nu glumesc, probabil este grav daca a inceput sa te afecteze, de aceea trebuie sa acorzi atentie sanatatii si sa lasi joaca pe computer pana noaptea tarziu.