| DevilLife a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Am fost la control ginecologic si mi s-a spus ca am anexita la ovarul drept si rana pe uter.In legatura cu rana pe uter:se poate observa cu ochiul liber rana, fara eco, fara nimic? Dupa constructia organului nu se poate vedea... Apropo doctorul mi-a spus ca am uterul foarte mic.Cred ca e un amanunt important!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Rana se vede la controlul ginecologic.
Tu te poți vedea în interior? Chiar dacă pui oglindă, rana nu este la intrare, și după cum ai văzut la control a folosit valve (bivalve) vaginale că să poată avea vedere în interior.
Prietenii câtă anatomie cunosc și la câte controale ginecologice au asistat că să facă astfel de afirmații?
Chiar dacă ai uterul foarte mic asta nu înseamnă cu nu poți face un copil, uterul se mărește în perioada sarcinii, nu te mai speria degeaba.
Revenind la rana de pe colul uterin se tratează prin cauterizare care nu doare absolut deloc, însă înainte trebuie să urmezi un tratament care să facă curățenie internă deoarece acea rană a apărut în urma unei infecții netratate corespunzător sau deloc.
Mergi la medic și îi spui că vrei să cauterizezi rana.
Și este adevărat, rana de pe col netratată poate duce la o declanșare a cancerului de col uterin (cercetările științifice fac această afirmație).
Această rană ca să înțelegi mai bine este ca o carie într-o măsea care dacă nu o tratezi rămâi fără măsea.
Igiena internă și externă trebuie făcută cu precauție și corect.
Sănătate.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rana este pe colul uterin care se vede prin vagin, la simpla examinare ginecologica. Nu se vede prin ecografie. Nu conteaza act de mare ai uterul.
Rana pe col este o leziune cu potential de evolutie spre cancer, de aceea trebuie tratata prompt si pana la vindecarea completa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine ca și prietenul să urmeze un tratament preventiv și evitarea contactului sexual până la vindecarea completă pentru combaterea recidivei.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Nu ai inteles tu! Rana (leziunea )este pe col si nu pe uter! Ea este vizibila la un control ginecologic de rutina. Uite niste actualitati in materie(spre documentarea ta! )http://www.studentie.ro/......33-a-50169

| foxi a răspuns:

Da se vede cu ochiul liber! Medicul care te-a consultat e cel mai in masura sa puna diagnostic! Noi. spunem povesti, chiar medici fiind!

| DevilLife explică:

Mentionez ca nu am nicio sarcina si nu am facut avort in viata mea! Si alessia5158 mi-a spus clar ca e pe uter! Sunt in dilema mare...Prietenii imi spun ca nu se poate vedea cu ochiul liber!

| DevilLife explică:

Da intr-adevar rana e provocata de unele infectii netratate.Am programare la ginecolog.Am ales un altul sa vad daca primesc acelasi raspuns. Sper sa se rezolve totul cat mai repede pentru ca ma macina mult...ma simt si foarte jenata fata de iubitul meusadNu ma mai pot concentra deloc la absolut nimic...

| DevilLife explică:

Multumesc mult de tot! O sa va spun noutatile cand revin de la doctor. Sper sa fie totul bine pentru ca ma tem enorm de vesti rele

| DevilLife explică:

Am fost la doctorbig grinAm o mica rana pe col, deocamdata iau tratament dupa care merg sa o cauterizez... Sper sa decurga totul bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am aceeasi problema nu se poate vedea cu ochiul liber mergi la un eco