| Ioanavli a întrebat:

Am aproape 19 ani fara o luna de zile! Am avut cm in luna mai, iar dupa ce mi-a trecut la o saptamana am inceput sa am dureri foarte mari de burta ( ca cele in timpul cm) zilnice.Am fost la un control ginecologic pentru ca nu mi treceau durerule ( nu luam pastile) si doctorul mi-a spus ca durerea este de la ovulatie si ca am un mic chist pe ovarul drept sau un cheag de sange. Cm l am avut pe data de 12 mai pana pe 15, iar pe 31 mai am fost la control, iar pe 2 iunie am facut un test de sarcina si se vedea a doua linie dar foartr putin vizibila, in acceasi zi cand am fost la baie am observat ca aveam o secretie maronie dar dupa n am mai avut nimic. Dupa 3 4 zile am inceput sa am iar o secretie cand maronie cand bej, dar doar atunci cand ma duceam la baie observam, pentru ca pe absorbant nu aveam nimic ...acum pe 8 iunie mi-a venit cm normal si cu mici cheaguri sa sange..sunt confuza din cauza testului... Oare sunt insarcinata?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Unele femei pot resimti de fiecare data sau ocazional dureri asemanatoare crampelor menstruale in timpul ovulatiei.Nu este nimic anormal pana aici.
Avand in vedere ca ovulatia se produce cu fix 14 zile inainte de a se porni urmatoarea menstruatie, daca durerile au fost resimtite in intervalul 23-25 mai, atunci cu siguranta au fost din cauza ovulatiei.

Cat despre sarcina, daca ai intretinut relatii neprotejate in intervalul 20-26 mai, atunci cand era perioada fertila, ar fi fost sanse, insa daca ai menstruatie normala in prezent, nu este posibila o sarcina.
Testul pozitiv fie a fost facut incorect, fie a depistat o sarcina in prima, maxim a doua zi de la implantare (implantarea se produce dupa 8-12 zile de la ovulatie).
In cazul in care chiar ar fi fost vorba de sarcina, ar fi putut fi o sarcina chimica, iar acum ai menstruatie normala, iar zigotul va fi eliminat fara probleme, sau sangerarea pe care o experimentezi sa nu fie menstruatie ci o sangerare anormala care sa fie o problema pentru sarcina in sine.

In cazul in care sangerarea ti se pare oarecum diferita de menstruatiile anterioare, repeta testul de sarcina, dar cu siguranta acele secretii doar precedeau menstruatia pe care o si experimentezi acum de altfel.Deci totul normal si foarte probabil sa fi facut tu testul in mod eronat.

Daca eviti o sarcina si esti activa sexual, discuta cu medicul tau posibilitatea anticonceptionalelor.Rezolva si chistul, dar si stresul sarcinilor nedorite.

Multa sanatate!

| Ioanavli explică (pentru Floridori):

De fapt chiar imi doresc sa fiu insarcinata!? Mi s-a parut ciudata ca nu am mai avut dureri la ovulatie si nici acele scurgeri maronii intre menstruatii

| Ioanavli explică (pentru Floridori):

Testul de sarcina nu cred ca l-am facut incorect. Ma gandeam ca rezultatul pozitiv e de la chist sau sunt insarcinata si nu e niciun chist dar acum ca mi-a venit menstruatia nu cred ca sunt, pentru ca mi au trecut si durerea de burta, sani, spate.

| Floridori a răspuns (pentru Ioanavli):

Rezultatul testului nu poate fi influentat de chist.
Testul detecteaza in urina hormonul beta-hCG care incepe sa isi dubleze valorile din prima zi a implantarii zigotului in endometru.Acest hormon este specific sarcinii si a cancerului testicular.

Presupunand ca vei merge in continuare la medic pentru a monitoriza evolutia chistului, acesta iti va da cele mai bune solutii astfel incat sanatatea si fertilitatea sa nu iti fie compromise.

| Ioanavli explică (pentru Floridori):

Multumesc frumos

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul menstrual, atunci este clar ca nu esti insarcinata.
In orice caz, durerile si sangerarile intre menstruatii sunt de la chistul ovarian, nu de la ovulatie cum ai scris tu aici sau ai inteles gresit de la medic, fiindca ovulatia nu doare!

Rezolva chistul, fa tratament medicamentos sa dispara sau schimba dieta de mancare (FARA: prajeli, grasimi, fast food, paine, sucuri, carnati, salamuri, conserve) care iti provoaca estrogen in exces si face ca acel chist sa creasca.
Sanatate multa!

| Ioanavli explică (pentru Violleta2022):

Medicul mi-a spus ca durerea de burta este de la ovulatie, dar durerea a durat vreo 2 saptamani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioanavli):

Evident ca nu ai fost atenta ce ti-a spus medicul, fiindca ovulatia NU doare!
Ovulatia este procesul prin care un ovul este eliberat si este gata de fertilizare. Acest proces (ovulatie) NU doare niciodata.
Dar daca ai chisturi, fibroame ori tumori, acelea dor foarte tare.

| Ioanavli explică:

Astazi mi s-a terminat menstruatia normal ma tine 4 zile, dar acum 2 zile jumate, probabil e o dereglare