| Elamois a întrebat:

Am si eu o nelamurire! dupa cat timp se vede daca fumezi? sau se vede daca iti face radiografie la plamani? (Fumez de 2 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pot apare pete pe radiografie!

| vocea a răspuns:

Se poate vedea, avand in vedere ca fumezi de 2 ani, dar depinde si cat fumezi daca fumezi 5 tigari pe zi sunt sanse mici sa se vada dar daca fumezi cate un pachet este clar ca se va vedea.

| presus a răspuns:

In sensul ca fumezi in fiecare zi de minim 6 luni, atunci pot deja sa apara modificari pe radiografia pulmonara (acele pete). Daca fumezi 10-15 tigari intr-o saptamana, apar mai tarziu modificari. Dupa 2 ani de fumat, pot aparea si acele simptome de tuse, de respiratie, etc (chiar daca fumezi des sau rar). Depinde mult de cate tigari fumezi pe zi. Sfatul meu este sa te lasi, daca iti pasa de sanatatea ta si a celor din jurul tau. Numai bine!

| Ygcyttyfftyftytyc a răspuns:

Pai fumatul are și el efecte secundare gen: gură uscată, tuse uscată, ingițituri in sec etc. P.S: Dacă faci radiografie nu se vede ca fumezi.