| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire! dupa cat timp se vede daca fumezi? sau se vede daca iti face radiografie la plamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

La analize se vede imediat. Cand iti faci asigurarea de viata, compania de asigurare iti face analiza sangelui si determina daca esti fumator sau nu. Functie de asta, daca esti fumator, platesti o prima de asigurarea mai mare pentru ca statistic vorbind, poti muri mai repede.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se vede in rezultatul analizelor pe care le faci si bineinteles la radiografia pulmonara.

| lia.d a răspuns:

Buna! depinde foarte mult daca esti fumator, in sensul ca fumezi in fiecare zi de minim un an, atunci pot deja sa apara modificari pe radiografie, mai ales daca ai un sistem respirator mai sensibil(cu pneumonie in antecedente, raceli repetate). Dca nu fumezi in fiecare zi, ci doar asa ocazional, o data pe saptamana, 2sau 3 tigari, de regula nu apar modificari. In timp, asa dupa un an, bineinteles ca incep sa apara cam toate simptomele fumatorului, o tuse finuta la inceput, ingrosarea vocii, stare de agitatie daca esti intr-un mediu unde nu se fumeaza(tren, spital). Oricum, fumatul asta nu e bun deloc, intoxici saracii plamani care nu ti-au gresit cu nimic si mai ai apoi pretentii de la ei sa functioneze corect. Daca esti fumator, incearca cat poti de repede sa scapi de acest viciu complet nesanatos care-ti consuma si sanatatea si banii! Mult succes!

| eduardd a răspuns:

Chiar daca nu se vede se simte dupa prima tigara! Lasa-te si daca n-ai inceput n-o fa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! sunt Marian. Fumez de aproximativ 3 saptamani, fumez max 20 tigari pe zi. Imi puteti zice va rog in cat timp imi apar probleme. nu neaparat serioase probleme majore?

Răspuns utilizator avertizat
| AT_Marya_1998 a răspuns:

Buna sunt Cristina fumez de 3 ani dar nu am fumat mereu de ex in primul an. Am fumat dor o luna și al doilea o săptămâna adică așa când îmi vine mie și am nervi și mama vrea sa ma ducă sa îmi facă o radiografie la plămân tușesc de ceva timp cam 5 luni mai ma lăsat după Iara ma loat