| Justme2001 a întrebat:

Am si eu o probblema: Am 64kg si as vrea sa ajung cel putin la 52 sau 51 va rog ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime ai ( şi dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Justme2001 explică (pentru bursuc001):

Pai am 12 ani cred ca am 1, 50 si ceva de cm + sau - si baiat

| bursuc001 a răspuns (pentru Justme2001):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de aproximativ 52 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| Justme2001 explică (pentru bursuc001):

Am sa incerc sa manac asa cum ai spus tu numai ca eu dimineata m-a trezesc pe la 8-9, si mananc ceva usor ca de ex: Paine cu pateu rosii, castraveti, ardei kapia.La amiaza mananc ciorba de legume sau supa (depinde ce face bunica:Sunt la tara)Si felul doi ori tocanita de cartofi ori giveci cu legume sau ce vreau eu cel mai mult o salata nu felul doi si unu.Si sera mananc tot ceva usor ca de exemplu Unt cu paine sau pateu cu paine.Multumesc pentru sfaturile tale.Am sa incerc sa fac mereu cate 10-20-30 de minute de miscare dupa fiecare ora de masa.De dimineata acesta (18.08.2013) am Mancat paine cu pateu si ceai de sunatoare tot in acesta zi am sa incer sa mananc numai Supa.Si dupa aceea am sa incer sa fac 3-4 ture de gradina si sa ma pun la un nuc cu unbra si sa fac 10-20-30 de minute de miscare.

| bursuc001 a răspuns (pentru Justme2001):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| andru10best a răspuns:

Tine dieta Dukan ca functioneaza perfect

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Sport,redu din tot ce manaci, nu mai manca dupa 6 seara, consuma cat mai multe fructe, legume si supe

| Justme2001 explică (pentru GaBrIeLa1994):

Ultima data cand m-am cantarit avem 65 de kg. Dupa 1 saptamana aveam 64 de kg. dupa 4 sau 5 luni i-am m-am simtit mai greu.

Răspuns utilizator avertizat