| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 15,5 ani și am 27 cm în biceps, 30 cm antebraț/52/53kg 174, 5cm.Eu aș vrea să ajung pe la 64kg, oare cu creatina voi reuși? Referitor la antebraț oare cât voi avea pe la 64kg, eu fiind foarte pasionat de skandenberg.Am antebrațul în comparație cu cei de 65-70kg.Oare antebrațul se moștenește genetic? în Iulie 2023aveam 47kg, și 24/25antebraț,25biceps

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Antebratul se antreneaza si el mai ales cei din skandenberg fac asta special si acorda mult mai mult timp si exercitii decat culturistii
ai pe net tipuri de exercitii in acest sens, de antrenare a lui
bicepsul este micut deocamdata dar raportat la anii si mai ales greutatea ta relativ mica, e ok, ai timp sa cresti
creatina daca ajuta sau nu, trebuie sa faci sport, eu zic sa mai lasi sa treaca 2-3 ani si abia apoi sa te apuci de sala si exercitii de forta, cu greutati mari, stiu ce zic, cand faci cu greutati mari si esti tanar nu simti nici cand te suprasoliciti nici nu te gandesti ca te vei putea accidenta
si acum intre noi fie vorba tinerii trag tare de parca vor sa arate cuiva ca ei pot si sunt tari, si fortand mereu si mereu in final nu faci decat sa iti uzezi articulatiile
pe cand unul care are sa zicem 40 de ani si face sala, nu se mai gandeste sa impresioneze pe amicii lui cu care face sala sau sa se ia la intrecere cu cineva din sala
de unde stiu toate astea? pentru ca si eu am fost un pusti teribilist care nu s-a dat inapoi de la provocari de astea la sala, si nu am prea fost invins de cei de varsta mea, ba nici de unii mai mari si cu vechime, nu ma dadeam la o parte de la provocari de genul cine impinge cu greutati mai mari la piept, sau cine pune greutatea mai mare si face mai multe repetari cu bara Z, insa mai tarziu au contat nebuniile acesteawinking

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult!????

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Oare antebrațul se moștenește genetic?"

clar nu, il antrenezi. Sau nu