| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema de sanatate.
Deci:
-ma doare stomacul(in partea de sub cutia toracica) cam de 2 ani(cand sunt stresata, rar cand mananc ceva greu, dar cel mai des din senin)
-am facut acum 1 an jumate ecograf si mi s-a spus ca am fierea lenesa
-am luat ceva medicamente si ceaiuri dar degeaba
-sa ziem cam 1 data/saptamana imi vine amar in gura
-de o vreme ma doare si in partea dreapta si f putin in stanga(mentionez ca durerea nu "toata ziua" si doar cate un pic din ea)
-de 2 saptamana cand ma trezesc am o senzatie de greata
Va rog luati in serios problema mea si spuneti-mi ce ar putea fi/ce sa iau si daca ati patit si voi asa.
Ms anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Da, este de la ficat, poate sa ai si pietre la vezica biliara. Daca ai pietre si nu poti scapa de ele natural, atunci este bine sa faci operatie si sa scapi de problema.

| tyana a răspuns:

Ai probleme cu colecistul(fierea), de altfel si confirmate de medic. E bine sa eviti grasimile, sa mananci putin si des si sa bei multe ceaiuri.Incearca de asemenea ca dimineata sa iei o lingura de ulei de masline pe nemancate sa observi dupa cateva zile daca te simti mai bine.Trebuie sa mergi mai des la medic si la ecograf pentru a tine sub supraveghere problema pentru ca exista riscul de a face calculi biliari.

| luciana200972 a răspuns:

Ce descrii tu aici sunt simptome de fiere lenesa si ceva probleme cu ficatul, pana ajungi la doctor ia colebil 3 pe zi si anghirol tot 3 pe zi sunt din pante si stimuleaza activitatea bilei, de asemenea trebuie sa tii un regim alimentar mai sever, adica fara prajeli, fara sucuri, fara carne de porc, fara ceapa, fara grasimi si etc. sanatate, si mergi la medic cat mai curand

| Lorien_2084 a răspuns:

Daca e de la fiere, ia "Redigest". Ia si lecitina din soia (1200 mg concentratie), 2 pe zi, dimineata si la pranz, dupa mese.

| luckyman_4740 a răspuns:

Eu cred ca in principal sunt simptome cauzate de stress, eu iti recomand mai putina cafea si tot ce contine cofeina, evita noptile pierdute, iar pentru fierea lenesa incearca FAREBIL, sunt niste picaturi f bune.sanatate!