| Marck94 a întrebat:

Am o problema mica. La 5 ani am avut infectie otita, mi-a afectat auzul si am ajuns sa port aparate auditive, aud putin cand dau jos aparate, dar sunt sanse sa imi revin cu auzul? Timpanul nu e spart. Cine a reusit sa isi revina cu auzul si cum? Am o speranta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Raspunsul il gasesti in insusi faptul ca recomandarea medicala pentru hipoacuzia ta este protezarea caci, daca afectiunea s-ar fi putut vindeca cu un tratament medicamentos sau cu unul chirurgical, fii sigur ca purtarea protezelor auditive ar fi fost inutila!--- mai ales ca, intr-una dintre intrebarile tale, afirmi ca ai 23 de ani iar acum spui ca de la varsta de 5 ani a aparut scaderea de auz.

Daca ai auzit/citit despre terapia cu celule stem care promite recuperarea pierderii senzoriale a auzului, iti spun ca nu este o terapie clinica aprobata spre a fi aplicata la om (exista nenumarate riscuri printre care aparitia unor formatiuni tumorale!).In etapa actuala de cercetare, studiile sunt incipiente din mai multe motive(unul dintre motive ar fi faptul ca inca nu a fost descoperita o 'reteta" minune pentru diferentierea dirijata a celulelor stem embrionare intr-o celula specializata cum este, spre exemplu, celula ciliata din organul Corti).

Răspuns utilizator avertizat