| MihaiA a întrebat:

Am si eu o problema happy Ma doare rau de tot in partea stanga, nu stiu sa zic daca e urechea sau maxilaru, cert e ca nu pot sa deschid gura bine, imi simt maxilaru inclestat. M-am gandit ca o fi oreion ( ca nu am facut inca ), dar faza e ca nu mi s-a umflat, nu am febra si nici alte simptome. de vreo 4 zile e asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Trismus se numeste atunci cand nu poti sa intredeschizi maxilarele, exista mai multe cauze insa una din cele mai intalnite si vorbesc din experienta este molarul de minte... sau acum creste si de aceea simti dureri in ureche si mandibula, durere care poate iradia la dinti, sau poate fi o pericoronarita... ce inseamna pericoronarita? inflamatia tesuturilor moi (gingia)in jurul molarului de minte, care uneori pot da dureri fff mari, unii confunda aceasta durere cu o durere cauzata de un abces pentru ca sunt cazuri cand se si tumefiaza, daca este pricoronarita du-te la stomatolog, sa iti faca niste spalaturi cu apa oxigenata sau ser, antibiotic usor si antiinflamator si trece, in cazul in care creste intr-o pozitie vicioasa ar fi bine sa renunti la el, daca molarul de minte nu e inca erupt du-te fa cu film mare (panoramic) si prezinta-te cu el la un stomatolog... iti va spune daca molarii pot sa erupa sau sunt probleme de eruptie... dar dintii nu te dor deloc? nu simti ca te jeneaza gingia in drepul molarilor de minte? cati ani ai?, ar mai putea fi si de la o anestezie incorect facuta la dinti, daca trismusul nu este de cauza dentara atunci mai poate fi amigdalita sau flegmon periamigdalian dar ar trebui sa ai simptome... eu zic sa mergi la stomatolog sa elimini din ecuatia aceasta posibiliatate si daca nu e de cauza dentara ORL sau medicul de familie, incearca sa mesteci guma, toata ziua, nu te feri sa vorbesti si sa iti deschizi gura chiar daca te doare daca se agraveaza trismusul e foarte greu de tratat, tatamentul mecanic consta in introducerea intre arcade un creion si fortarea deschiderii care este al naibii de dureroasa... asa ca guma de mestecat si incearca sa te comporti normal adica fara sa te fersti sa vorbsti, sa mesteci etc. si cat mai repede o vizita la stomatolog... multa sanatate si dupa vizita la stomatolog sa ne spui si noua ce a fost...

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

In mod sigur trebuie sa mergi la un medic specialist si nu mai sta pe ganduri pentru. ca in urma cu 3 ani sotul meu a avut cam aceleasi simptome ca ale tale si a fost diagnosticat cu semipareza, din cauza curentilor de aer. Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lavinia
Ce ai se numeste abces aceleasi simptome le-am avut si eu vreau sa spun ca trebuie sa mergi urgent la doctor pentru ca este foarte periculos nu trebuie decat sa scoata afara punga de puroi care o ai inauntru, crede-ma poate sa iti ajunga infectia in corp sau poti face chiar meningita crede-ma nu e de jucat cu asa ceva.Nu iti doresc decat insanatosire grabnica a si inca ceva nu te duce prea tarziu la doctor ca o sa iti pare rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai punga de puroi la ureche du-te imediat la doctor