| anonimaalee29 a întrebat:

Am si eu o problema. Orice sampon foloseam ma manca scalpul si aveam matreata. Acum am gasit un sampon cat de cat potrivit, dupa multe incercari, dar imi face parul putin aspru si e cam uscat.Si imi sta ridicat in sus. Arata ca o matura laughing intr-adevar, in ultimul timp m-am spalat o data la 2 zile fiindca ma manca scalpul ingrozitor si nu mai rezistam. O fi din cauza ca parul nu a avut timp sa faca acele uleiuri ale lui? Nu prea stiu sa explic...gen atunci cand se ingrasa parul, se spune ca acel ulei este foarte bun pentru sanatatea parului.
Ce masti as putea sa folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, te speli prea des si iriti scalpul.
Incearca ulei de cocos, aplici pe degete, masezi scalpul bine si apoi il lasi in par in jur de o ora si te speli normal pe cap (cred ca e nevoie de dubla samponare ca sa fii sigur/a ca nu ramane ulei in par. Parerea mea ar fi sa nu mai folosesti samponu ala daca iti usuca parul atat de rau

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate fi si din cauza la ce ai scris tu aici.