| killmesoftly a întrebat:

Am si eu o problema si sper sa ma puteti ajutahappy
Mi s-a umflat pielea de la baza unghiei de la mana si dupa un timp mi -a curs puroi, si s-a linistit.Acum este mai rosiatica sa ma doare daca apas.Credeti ca e vreo infectie? Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este o infectie, se numeste Panaritiu (cu tz) periunghial. Trebuie sa aplici pe regiunea inflamata apa oxigenata, rivanol, apoi un pansament steril. Daca in o zi maxim doua nu observi nici o ameliorare mergi la un chirurg, iti va drena puroiul si iti va recomanda un antibiotic.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai prin casa, rivanol, apa oxigenata, spirt sanitar sau tuica tare (palinca), crema cu tetraciclina sau orice alt antibiotic ---aplica pe un bandaj unul din produsele enumerate si infasoara-ti bandajul pe deget. Pastreaza bandajul peste noapte si maine.

| Raniia a răspuns:

Obligatoriu să mergi la medicul de familie pentru un consult medical, pentru că este vorba de un panaritiu, si prin prescrierea unui antibiotic corespunzător in această fază se poate vindeca; incorect tratată această infectie de la nivelul degetului poate evolua rapid cu complicatii grave care duc chiar la amputatii.

| Deeyutza12 a răspuns:

ti-asi sugera sa folosesti o crema de galbenele gasesti la farmacii este foarte utila. Sper ca ti-am fost de ajutor, insanatosire rapida, funda?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i cu alifie neagra garantat o sa se vindece si eu am avut

| alyn96alyn a răspuns:

Cred ca e o infectie. Daca se mareste ar fi cazul sa mergi la SPITAL, daca nu mergi la doctorul de familie sa iti dea niste antibiotice.