| Ovidiu_Comlosan_1959 a întrebat:

Am o punga cu puroi la baza unghiei la degetul mare de la picior si ma doare ingrozitor, cu ce as putea-o trata avand in vedere ca sunt alergic la antibiotice? Va rog sa imi spuneti. MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la camera de gardă, ai nevoie de o incizie, tratament local steril.
Ai făcut un panarițiu.
Sănătate.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Infectiile bacteriene se trateaza doar cu antibiotice.

| Empathizer a răspuns:

Ia usturoi, cate un catel MIC de usturoi la 6 ore, e un antibiotic natural (il iei cu apa, ca pe o pastila, de aceea trebuie sa fie mic, nu mare, ca sa nu-ti ramana in gat).

Local, ar fi bine sa treci pe la o camera de garda (chirurgie) ca sa-ti sparga punga cu puroi (care e un panaritiu) si sa curete locul de puroi si de fragmentele de piele moarta, apoi sa te panseze. Pansamentul va trebui apoi schimbat zilnic. Aplica pe rana comprese sterile umezite cu Rivanol, atunci cand schimbi pansamentul, si mai toarna Rivanol peste el cand se usuca. Nu mai folosi iod sau betadine (care tot un fel de iod e), pentru ca face coaja pe deasupra, impiedicand dezinfectantul sa patrunda in profunzimea ranii. Practic, cu iod le asiguri microbilor un scut protector, sub care se pot dezvolta in voie.

| AlexaPunct a răspuns:

Ai unghia incarcanata. Iti recomand sa te duci la medic sa-ti faca operatie.

| TheCrisLv20 a răspuns (pentru AlexaPunct):

De unde tu stii eu tot aveam puroi dar m-am lecuit doar cu iod. sincer puneam iod dimineata si seara si deasupra un plasture da mai inti scoteam lichidul galben