| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mai urata si vreau sa va rog ce parere aveti. Am momente cand mi se deformeaza imaginea... cand ma uit la un obiect de la o anumita distanta, incep sa am o senzatie urata la cap, de presiune ( ameteala) si inca un discomfort in spate, mai sus de ceafa (centrul vazului) iar obiectul pe care il privesc se distorsioneaza, se lungeste sau se face mai lat, uneori si obiectele din jur fac la fel ( peretii, dulapul) si am acel discomfort deasupra cefei si senzatia de ameteala. Intrebarea mea este, aceste senzatii, imi afecteaza campul vizual? (pentru ca ar fi grav) Si ce as putea avea? Am fost la un oftamolog vara trecuta, mi s-a spus ca am drioptiile foarte mici si nu am nevoie de ochelari. De data asta m-am dus la alt oftamolog sa imi prezint aceasta problema si sa imi masoare iar drioptiile, mi s-a spus ca au ramas aceleasi, dar oftamologul respectiv a gresit ca nu mi-a dat ochelari, macar pentru protectie. Mi-a facut un examen de fund de ochi ( sau ceva de genul) si i-a mai analizat, mi-a spus ca nervul arata foarte bine si ca ii vine greu sa creada ca as avea ceva grav. Mi s-a spus ca e de la oboseala, etc. Mi-a prescris niste ochelari si mi-a spus sa imi odihnesc ochii, iar peste 2 luni sa vin din nou, iar daca problema persista sa imi faca un examen pentru campul vizual. Sincer, mie nu mi se pare ca mi-a dat atentie deloc, si eu n-am auzit pe nimeni in lumea asta, ca de la oboseala sa li se faca mai lat laptop-ul si tot asa! Problema o am de mai mult timp si nu pare sa se fi agravat. Voi ce credeti ca as putea avea? Ca idee, eu tot timpul nu prea am echilibru ( cred ca am ceva si la urechi) si mi se pare ca daca inclin capul spre dreapta acel efect de distorsionare se accentueaza. Multumesc pentru atentie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kyttynna a răspuns:

Nu neaparat tumora, dar ti recomand sa iei in calcul sa faci aceasta procedura. Cand te duci la neurolog sa iei toata documentatia de la oftalmologie si sa ii propui ideea de RMN deoarece ai nevoie de trimitere de la el pentru aceasta procedura. Pentru informatia ta tumorile sunt de doua tipuri: maligna si benigna. Maligna inseamna ca e neoperabila, iar benigna inseamna ca se poate interveni chirurgical asupra ei sau in functie de dimensiunea / localizarea ei se micsoreaza prin gamma knife. Totusi, ce ti-am scris ia ca o simpla informatie si nu intra in panica. Poate nu e tumora si ai probleme cu dilatarea vaselor de sange care apasa pe nervul optic sau altceva ce eu nu cunosc, ori in cel mai fericit caz nu ai nimic si te trimite la o alta specializare medicala. Iti urez sanatate multa si sa auzim de bine.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Astigmatism

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am fost la un control mai amanuntit, trebuia sa fie descoperit...

| Kyttynna a răspuns:

Te sfatuiesc sa consulti un medic neurolog si sa ii sugerezi sa iti dea trimitere sa faci un RMN la cap si/sau coloana, sa nu cumva sa ai ceva inauntru ce iti apasa pe nervul optic.

| anonim_4396 explică (pentru Kyttynna):

Tumora? Pai cred ca ar trebui sa fie permanent...

| Kyttynna a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat tumora, dar ti recomand sa iei in calcul sa faci aceasta procedura. Cand te duci la neurolog sa iei toata documentatia de la oftalmologie si sa ii propui ideea de RMN deoarece ai nevoie de trimitere de la el pentru aceasta procedura. Pentru informatia ta tumorile sunt de doua tipuri: maligna si benigna. Maligna inseamna ca e neoperabila, iar benigna inseamna ca se poate interveni chirurgical asupra ei sau in functie de dimensiunea / localizarea ei se micsoreaza prin gamma knife. Totusi, ce ti-am scris ia ca o simpla informatie si nu intra in panica. Poate nu e tumora si ai probleme cu dilatarea vaselor de sange care apasa pe nervul optic sau altceva ce eu nu cunosc, ori in cel mai fericit caz nu ai nimic si te trimite la o alta specializare medicala. Iti urez sanatate multa si sa auzim de bine.

| M7Seven a răspuns:

Cel mai bine te duci la alt doctor.Vezi sa fie un specialist pentru astfel de probleme incearca sa eviti clasicul medic de familie.Du-te intr-un spital mare si programeaza un consult la un specialist, explica problema si ca ai fost la alte controale si nu au depistat nimic.Probabil la un control mai amanuntit o sa isi dea seama despre ce este vorba si ce este de facut.Nu neglija situatia este vorba de vedere si se poate corecta aproape orice porblema daca este descoperita la timp

| anonim_4396 explică (pentru M7Seven):

Eu ma gandeam ca este o tumora ceva... pentru ca ma ia si ametelea... si de exemplu cand mai intind capul pe banca la liceu ( cu ochii inchisi) am aceeasi senzatie de ameteala si ca ma misc intr-o parte. Chiar nu stiu, poate chiar e de la oboseala? Eu obiectul pe care il vad distorsionat il vad doar de la o anumita distanta, poate sa fie si la 10m sau la 1 cm, nu il vad in ceata sau alte chestii, doar pe la 2 metri departare daca il privesc mi se pare ca ori se indeparteaza de mine si se ingusteaza, ori se face mai lat si se apropie de mine, impreuna cu senzatia de ameteala si discomfortul in zona aceea de care am vb in intrebare. Of!