| anida a întrebat:

Am si eu o problema, unghiile de la degetele mari de la picioare sunt putin mai groase nu asta e problema...problema e ca au o nuanta galbuie si parca am unele goluri sub unghie ca si cand s-ar fi "mancat" iar eu trebuie sa las unghiile sa creasca destul demult ca sa arate bine, adica unghia mea este de aprox 1 cm iar eu o las sa creasca f. mult.Cine ma cunoaste imi spun ca am unghiile perfecte
chiar asa si sunt dar date cu oja pentru ca eu le las cum v-am zis sa creasca si le aranjez f. bine iar cand le vede cineva par a fi perfecte dar...eu stiu ca de fapt nu sunt asa.
intrebarea mea este:ce pot sa le fac sa nu se mai ingalbeneasca sau sa le fac sa para sanatoase pentru ca m-am saturat sa fiu tot timpul data cu oja si inca o intrebare de ce imi apar golurile alea sub unghie.
am uitat sa va spun ca nu tot timpul le-am avut asa dar am avut un accident si mi-a intrat un fier sub unghie, nu am mers sa imi traga unghia afara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Intrucat nu ai tratat unghia dupa accident, aceasta s-a infectat cu micoza, iar faptul ca tu te-ai obisnuit sa ai la picioare unghii lungi, nu a facut decat sa agraveze aceasta stare. Nu este igienic sa porti la picioare unghii lungi, ele trebuie taiate scurt si drept, pentru ca purtand si pantofi, ori cizme este posibil sa te lezeze si sa se produca o desprindere a patului unghial, lucru ce de asemenea lasa cale libera ciupercilor, asa cum a concluzionat dermatologul Coyle Connolly.
Intrucat unghia ta s-a ingrosat, posibil ca este si dureroasa, trebuie sa te conduca la concluzia ca, este necesar consultul unui dermatolog. Tratamentul cu tinctura de iod este bun, insa pe timp cat faci acest tratament, nu este indicat sa-ti dai unghiile cu oja, pentru ca unghia trebuie sa pooata primi aer si daca o dai cu oja, acest lucru nu mai este posibil. Nu stiu de cat timp ai avut tu accidentul insa daca este de mai multa vreme atunci va fi destul de dificil sa tratezi unghia ci, este posibil sa ajungi in situatia ca unghia bolnava sa-ti fie indepartata chirurgical. Tratamentul impotriva micozei este indelungat de cca 6-7 luni, insa el are eficienta doar daca este inceput imediat dupa ce se observa ca a aparut o problema la unghie si nu dupa un timp mai indelungat. Si eu am fost in situatia ta, tot dupa un traumatism, ambele degete mari de la picioare s-au imbolnavit si nu am facut tratamentul la timp, asa ca am ajuns sa-mi fie scoase. Sper ca tu sa nu ajungi in aceasta situatie, oricum pentru a nu se observa problema pe care o ai, pentru a urma tratamentul, ar fi bine sa te incalti cu sandale cu varful inchis. La inceput poti incerca pentru a-ti albi unghiile cu apa oxigenata, cu care sa-ti dai unghiile o data la 2-3 zile, timp de cca 3 saptamani consecutiv si unghiile se vor albi, dar acesta este doar un tratement cosmetic nu o rezolvare a problemei tale. Sa stii ca si oja ori pasta rosie pot colora unghiile, iar nuantele de maro au si ele acelasi efect de aceea este bine ca se alterneze oja deschisa la culoare cu oja inchisa, pentru ca pigmentii din oja sa nu dea unghiilor o nuanta oranj-galbuie dezagreabila. Este bine ca, in fiecare seara sa te speli pe picioare cu un sapun antibacterial si sa-ti usuci bine picioarele pentru ca micoza prolifereaza intr-un mediu umed. Pentru curatarea unghiilor poti folosi si o solutie de lamaie cu apa in proportie egala, cu care sa-ti stergi unghiile, si acest procedeu indeparteaza petele superficiale, dupa care trebuie hidratate pentru lamaia usuca si pielea si unghiile.
Incercarea moarte n-are nu? Deci poti si tu sa astepti si sa in cerci tratamentul prescis de medic, iar pana atunci cel cu iod. Succes si multa sanatate.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil fiindca patul unghial s-a infectat cu o ciuperca. Cel mai bine este sa le tai scurt si sa urmezi un tratament cu antimicotice, recomandat de un dermatolog. Si nu-ti mai lasa unghiile de la picioare lungi, sunt neigineice si extrem de inestetice.

mlm
| mlm a răspuns:

Cu siguranta ai o ciuperca care bineinteles se poate trata, mergi la un dermatolog si vei afla exact despre ce este vorba, daca vrei sa scapi de acea culoare galbuie, foloseste un lac incolor cu nuanta mai movie, iti indeparteaza acel aspect de culoare galbena al unghiei, iarna le poti trata singura, foloseste iod, tamponeaza unghia dupa baie cu iod, vei vedea ca dupa 3 luni sau 4, depinde cit le tii picioarele in cizme, o sa se regenereze si vor capata un alt aspect.Succes.

| mircea a răspuns:

Posibila o deficienta de calciu, sau urmarile accidentului, dar mergi mai bine la medic

| me_6767 a răspuns:

Este posibil sa fie din cauza acelui accident, poate unghia netratata s-a infectat.mergi la un medic dermatolog! poate exista un fel de tratament.cred ca asta te va ajuta intr-un fel.

| anida explică:

Nu ma dor unghiile, nu le las sa creasca f mult (cat o unghie normala) le tai drepte, folosesc numai ustensile care au fost dezinfectate de fiecare data, pe care numai eu le folosesc, deci nu ma dor nu am alte probleme decat faptul ca s-au ingalbenit si parca am unele gauri probabil sau desprins cum zice mariana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o infectie fungica numita oniomicoza(unghiile ingalbenesc, devin sfaramicioase, isi pierd luciul si in timp se agraveaza). Aceasta se transmite prin ustensile infectate si se dezvolta in mediul umed si cald.Deci vara incearca sa porti incaltaminte in care nu iti transpira piciorul(sandale)! Ea se poate trata local sau oral cu antimicotice. Daca o sa iei tratament sa nu-l intrerupi chiar daca pare ca unghiile sau vindecat.Eu iti recomand sa te duci la un medic dermatolog care iti poate spune mai multe... Sanatate!

| Slayer4Ever a răspuns:

Este o micoza, am avut si eu asa ceva, daca nu este tratata unghia iti va cadea, pentru tratament poti sa freci sub unghie cu usturoi, sau cu ceai cald de frunze de nuc sa te speli de 2 ori pe zi...de preferat dim si seara