| Anonim124635 a întrebat:

In aceasta seara am aflat ca am unghie încarnata demult, ma tot doare dar nu am băgat durerea in seama. Am auzit ca trebuie smulsă unghia de tot, este adevarat? Sau ce sa fac ca sa nu ma opereze la unghie? Imi este foarte frica sa ii spun mamei, nu stiu de ce pentru ca stiu ca m-ar intelege si mai ales cu corona virus imi este frica sa ma duc la spital. Nu as putea sa imi tai eu 3 cm din unghie? Am la ambele picioare aceasta problema pe fiecare parte doar la degetele mari

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poti merge la medicul de familie, nu la urgente. Sau o poti lasa sa creasca mai sus de deget, cu colturile drepte si sa ramai asa cu ea, cel putin o perioada. Nu incerca sa o smulgi tu. Daca o tai va fi bine o perioada, dar cand va creste, vei avea aceeasi problema.

| Jackpot2 a răspuns:

Hei! Pentru o săptămână cel puțin îți pui pansament cu unguent cu tetraciclina asa m-a ajutat pe mine(de 5 ori am avut...)ai infecție la unghie? Rg rasp. BYE

| Anonim124635 explică (pentru Jackpot2):

Eu am chestia asta de mai mult timp dar nu am băgat în seamă. Demult am avut puroi in carne în scos si acum imi este umflată care a de langa unghie si rosie.

| Jackpot2 a răspuns (pentru Anonim124635):

Pai cam asa se întâmplă... Încearcă sa îți mai ridici unghia folosind ață dentara/îți pui sub unghie vata și lași acolo vata pana când unghia trece peste burice

| razvanel1212 a răspuns:

Eu m-am operat de 2 ori si tot mi s-a facut infectie.Trebuie sa stai in ceai de pelin cu degetele(informatie de la un doctor). Durerea vine de la infectie.Trebuie sa te speli pe picioare doar cu sapun de casă.Eu am luat si amoxacilină cu prescriptia medicului si infectia s-a dus de tot.