| maryops a întrebat:

Am o problema.De ceva vreme am niste goluri sub unghiile de la degetele mari ale picioarelor. aproape jumatate de unghie pe diagonala. si este de culoare galbuie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o ciuperca. Du-te la un dermatolog pentru tratament (e destul de complex si de lunga durata, dar e eficient).

soothe
| soothe a răspuns:

Este o ciuperca. Tratamentul extern (mai simplu, mai rapid si "natural") presupune bai foierbinti la picioare in apa cu sare (se sta cam 10 minute in apa fierbinte, intr-un lighean, eventual cu ceai de rostopasca si coada soricelului). Dupa baie de picioare se picura pe unghii si cat se poate sub ele ulei esential de Tea Tree (Malaleuca multifolia). Se repeta procedura la fiecare doua zile.
Pantofii se schimba zilnic (adica sa ai cel putin 2 perechi de pantofi la purtat) spre a se odihni si a a se usca (mediul uscat nu este propice pentru ciuperci).
Pantofii trebuie sa fie suficient de comozi pentru ca daca sunt stramti defromeaza putin unghia care se dezlipeste mai mult decat de obicei de pe deget si creeaza un spatiu suficient ca sa adaposteasca cresterea ciupercilor.
Nu in ultimul rand pe cat posibil poarta ciorapi la pantofi (mai ales la incaltamintea sport).
Multa sanatate!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un dermatolog, dupa cum a spus si Brigaela cred ca e vorba de o ciuperca. Poate fi si de la o incaltaminte neadecvata (stramta).

| klaudiu2009 a răspuns:

Eu stiu ca e de la lipsa de calciu... in fine... forzza steaua laughing)