| Mosulica129 a întrebat:

Am stafilococul auriu coagulo-pozitiv in gat ( A iesit la exudat faringian). Urmez tratament cu antibiotice, stafilococul dispare dupa terminarea tratamentlui (de 10 zile ) cu antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freddie23 a răspuns:

De fapt in gura si gat avem sute de bacterii, stafilococi, si mai stiu eu ce alte lighioane microscopice. Treaba asta cu stafilococul auriu (SA) nu este atat de reala pe cat ai vazut la TV si nu trebuie vazuta ca pe o ciuma sau ceva incurabil.
Toti suntem purtatori ai acestui SA, dar sistemul nostru imunitar il mentine la un nivel decent astfel incat acest SA sa nu ne creeze probleme. Problemele apar cand acesta se inmulteste peste masura... dar ghici ce? orice organism microbian ne da batai de cap, atunci cand se inmulteste excesiv si sistemul nostru imunitar nu mai face fata. Atunci intervenim cu medicamente.
De asemenea, toti oamenii care au facut gripa macar odata in viata lor, sunt purtatori ai virusului, numai ca acesta este in stare latenta (un fel de hibernare) - atunci cand gaseste teren prielnic, se inmulteste si... faci gripa!
SA nu o sa dispara de tot, dar o sa revina la un nivel tolerabil pentru organism!

| Mosulica129 explică (pentru Freddie23):

Wow, un raspuns atat de complex in doar cateva randuri. Multumesc foarte mult. Daca ma sarut cu prietena mea, exista vreun risc? ( Mentionez ca inca sunt in timpul tratamentului) de a o molipsi si pe ea?