| thor90 a întrebat:

Am suferit o fractură de clavicula acum 2 saptamani. La spital, mi s-a spus că nu este cazul să fiu operat si mi s-a aplicat ghips. Problema mea e ca, de astăzi într-o săptămână o să-mi scot ghips-ul si inca simt osul care se chinuie sa iasa la suprafata. Mă gândesc că, tratamentul acordat nu a fost cel mai bun. Tin sa precizez ca nu stiu mare lucru despre fracturi.
Am atasat rezultatele de la radiologia prin ghips de la o săptămână după facturare.
https://imgur.com/u3lVzim

Vreau sa stiu daca după ce îmi voi scoate gipsul, deformarea va fi evidenta? Se mai poate opera in cazul in care deformarea este una mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum să simți osul prin ghips. Dacă s-a sudat, locul sudării este mai puternic decât restul osului. Ca să se repare, în caz de sudare incorectă trebuie rupt, decupat exact acolo. Operația de corectare chirurgicală a osului acolo ar fi mult prea complexă și nu ar fi justificată doar din motive estetice. Osul rupt și sudat acolo prin proces natural, a necesitat o intervenție minimă exterioară, imobilizarea prin ghips. Să rupi din nou, să umbli acolo cu bisturiul, e risc mare, chiar nu merită.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O intervenție chirurgicală de corectare estetică ar fi meritorie pentru o deforrmare facială, acolo nu se justifică medical.

| Andreeush a răspuns:

Nu e cazul să fii operat iar prin ghips nu ai cum să îți dai seama de nimic.
Așteaptă să îți scoată ghipsul peste o săptămână și vezi ce zice medicul.