| whatdididowrong a întrebat:

Am suferit o fractură de claviculă, deși cred că au trecut mai bine de 3 ani. Problema este că arată îngrozitor de urât (iese în evidență mai mult de 2-3cm, formând un ^ la suprafață). Presupun că pot să pun la îndoială faptul că nu mai am aceeași flexibilitate a umărului ca înainte de fractură.

Am avut mâna în ghips, doctorul a spus ca nu este de operat. Dar mă repet, e imposibil să port un tricou ca oamenii normali, fără să fiu complexat de clavicula mea FOARTE deformată.

Există posibilitatea de a fi operat și să corectez această problemă? (este mai mult vorba de esteticitate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ori ti-ai scos ghipsul mai devreme decat trebuia ori cand ti s-a pus in ghips nu a fost pus in pozitia corecta. Doar prin operatie se mai poate modifica ceva dar va fi dureroasa.

| whatdididowrong explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Probabil. Ideea este că, după ce mi-a scos ghips-ul a spus să fac mișcare, ca să se așeze fragmentele de oase în poziția corectă.

Când am fost la consultație la un alt cabinet (deși nu era vreun doctor în ortopedie, ci un doctor general, cred că termenul ar fi doctor de familie?), mi s-a spus ca e o prostie ceea ce mi s-a recomandat, întrucât fragmentele de oase se vor deplasa, dar nu am de unde să știu dacă se vor deplasa în poziția corectă.

Bun, după asta, după aprox. 9 luni după fractură si imobilizare in ghips, am mers la același doctor ortoped (el este recunoscut la noi în județ, în Brașov, ca fiind unul dintre cei mai buni ortopezi). A spus doar că arată urât dpdb estetic.

Eh, nu contează cât de dureroasă va fi operația. Nu m-a durut nici când mi-am fracturat clavicula, mă dau pe analgezice. Acum o să aștept să treacă toată perioada asta cu covid, ca să nu dau în altele laughing

Mersi fain!

2 răspunsuri:
| ionutx02 a răspuns:

Da, exista posibilitatea.