| Lauramee a întrebat:

Am tratat otita externa 11 zile, nu mai aveam dureri in ultimele zile cand tratam si nici in prima zi dupa ce nu am mai pus picaturi dar acum dupa o zi de cand de nu am mai pus picaturi si rivanol, iar ma doare urechea, simt usoare pulsatii si cand stau degeaba si cand apas pe ea. Ce poate sa insemne asta?
Ca sa urmez acest tratament prescris de doctori am fost la urgență...acum practic ca sa aflu de ce ma tot doare va trebui sa ma duc la o programare orl la alti doctori poate, desi nu imi convine deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Urgentele sunt tratamente care se dau pe loc. Dar când o problemă necesită un timp mai îndelungat de tratament, atunci trebuie să continui tratamentul cu un alt medic dacă natura meseriei primului medic nu iți poate continua tratamentul.

| Lauramee explică (pentru anonimg):

Pai nu cred ca pot sa ma duc iar la urgențe din moment ce am fost odata
Si am stat peste 5 ore sa astept
Mi-a dat tratament pe termen Lung dar tot ma doare

| geoconda a răspuns:

Este foarte grea durerea de urechi! Acum 1 săptămână pot să spun că am scăpat si eu de ea. Pe mine ma dureau ambele. Am zăcut în pat 4 zile. Nu puteam sa mănânc, durerea s-a extins pe maxilar. Am folosit si eu niste picături, OTIS-T, dar nu le puneam regulat, stii, ca nu imi placea să fac asa ceva. Pastile am luat, nurofen, ibuprofen, si mai multe. Am pus si ceva cald pe ureche, chiar ajuta la ameliorarea durerii. Pe mine nu m-a ținut chiar atat de mult ca pe tine. 11 zile și încă te doare, mi se pare mult. Poate nu ai tratat o cum trebuie. Sau poate ai nevoie de operație. Așa citisem eu pe undeva pe google.
În fine.

| Lauramee explică (pentru geoconda):

Pai am zis sa fac tratamentul 11 zile, pus la 2 ore cum mi s-a zis picaturi din acelea si rivanol...de 3 ori pe zi picaturi si de 6 ori rivanol.Nu mai ma durea in ultimele zile de tratament si nici dupa ce l-am intrerupt dar a trecut o zi doua si iar ma doare cand apas dar nu constant, alterneaza durerea. e f ciudat..ca am apasat si nu mai ma durea si iar sa ma doara. La mine a pornit cu durere de ochi 2 zile, a trecut de la sine durerea si dupa a inceput sa ma doara urechea...

| geoconda a răspuns (pentru Lauramee):

Bagă vată în urechi!