| Markusfrtt a întrebat:

Am tulburari de somn. De 3 saptamani ma tot trezesc noaptea. La inceput ma trezeam o singura data pe noapte, acum sa agravat.Adica na, iubitq mea se despartise de mine si de atunci cred ca a inceput, dar acum sunt iar cu ea, dar lucrurile astea tot persista si e din ce in ce mai rau. Ma trezesc de 3-4 ori pe noapte si dimineata ma simt de parca nu am dormit.Cred ca e de la stres sau nu stiu. nici macar eu nu ma inteleg. Uneori cred ca are treaba cu iubita mea. Poate ma stresesz sau nu stiu Ce da fac? Care sa fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai bea multe energizante sau Cola.

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

E efectul unei crize de separare pe care o resimti.
Asteapta sa treaca. O criza are trei faze. Prima, faza de soc, cand totul e foarte greu si esti blocat. A doua, prelucrarea, in care incepi sa te dumiresti si sa "lucrezi" la situatia ta. Vezi ca dracul nu e asa de negru, gasesti alte compensatii in viata. A treia, acceptarea. Rana se cicatrizeza si pe masura ce trece timpul iti e tot mai usor.
In faza in care esti, incearca sa te pacalesti pe tine insuti (functioneaza) distragindu-ti atentia. Cauta sa stai mai putin in casa, intilneste-te cu cineva cu care iti face placere. Alearga, mergi prin locuri noi. Gaseste o modalitate sa ajuti pe cineva caruia ii este mai greu decat tie.
Exista situatii de separare de un partener care sunt mult mai complicate si mai crunte decat cea a despartirii de un iubit. Daca tu nu ai alte complicatii decat ca te-ai despartit de ea, atunci ai o perspectiva buna sa-ti revii.
Succes!

| Markusfrtt explică (pentru ALGator):

Pai acum sunt iar cu ea, dar problema tot persista

| ALGator a răspuns (pentru Markusfrtt):

Scuza-ma, am inteles gresit si am fost pe dinafara de subiect.
Ar mai fi de intrebat daca "norii" care au cauzat despartirea voastra mai sunt si acum, daca te ingrijoreaza ceva legat de relatia voastra.
Incearca sa nu pui la suflet faptul ca te mai trezesti noaptea. Foarte multi functioneaza si cu ceva mai putine ore de somn. Fiecare are nevoia lui, unii 8, foarte multi 7 dar pentru altii si 6 ore sunt suficiente.

| darrio2007 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Nu ai spus cum va intelegeti. Poate relatia nu merge. Este si asta o cauza a problemelor tale.

| Markusfrtt explică (pentru darrio2007):

Pai nu prea bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Asta e. Gandurile nu te lasa sa te odihnesti normal.

| Markusfrtt explică (pentru darrio2007):

Pai si ce as putea face?

| darrio2007 a răspuns (pentru Markusfrtt):

In locul tau as scapa de problema. De ea.

| Rocsid a răspuns:

Ceai de musetel, de valeriana, de tei.
Hipnoza pe Youtube( surprinzator la mine a functionat)
Si in ultimul stadiu poate o sa iti dea psihiatru un sfert de diazepam.
Trebuie sa iti reintri in rutina ta de somn..atata tothappy

| SacadatPeBeat a răspuns:

Asta este cauza. Cel mai bine e ca ssara inainte de culcare sa o freci putin