| johnbucuresti a întrebat:

Am un abces la o masea de vreo 8 ani si tot nu imi mai trece. MERG LA MEDICI DENTISTI care imi dau sa iau antibiotice, m-am saturat de medici dentisti care ma pun sa inghit antibiotice

Are cineva vreo solutie mai buna?

Exista cumva vreun antibiotic care se poate aplica local direct pe gingie fara ca sa trebuiasca sa mai inghit atatea pastile?

Am nevoie de un antibiotic care sa il dau direct pe infectia de la gingie si ea sa fie neutralizata si gata sa dispara si sa se vindece. Fara sa trebuiasca sa inghit nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde unde este localizat abcesul. Daca este in camera pulpara, acesta poate fi evacuat de catre stomatolog, iar apoi iti poate aplica antibiotic local. daca este peri-apical, trebuie sa iei antibiotic oral, imediat dupa terminarea curei sa iti faci radigrafie si apoi o rezectie apicala (fara sa mai astepti sa apara iar abces).

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si fa ca mine. Am cerut medicului sa mi-o scoata pe viu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate nervul de la măsea, sau scoate măseaua.

| WaterDrop a răspuns:

Incearca aici poate te ajuta: http://www.bio-plafar.info/......sul-dentar

Spor!

| Holy2010 a răspuns:

E evident ca nu intelegi cum sta treaba cu antibioticul. Si daca ar exista local el nu are cum sa penetreze unde trebuie. Cele orale se dau pentru ca sunt de uz sistemic. Alta varianta e injectabil. Ce e asa mare lucru sa inghiti niste pastile? Doar nu ai 10 ani! E spre binele tau...

| johnbucuresti explică (pentru Holy2010):

ANTIBIOTICUL CARE SE APLICA LOCAL SE NUMESTE GINGINEL!
NU ESTE NORMAL SA INGHIT ANTIBIOTICE IN FIECARE ZI DIN VIATA MEA!
EU IAU PENTRU ACESTA MASEA ANTIBIOTICE DE VRE-O 4 ANI
in continu si tot nu imi trece,
imediat ce ma opresc din inghitit antibioticele maseaua se umfla la loc!

| Holy2010 a răspuns (pentru johnbucuresti):

Cat de sigur esti ca e antibiotic? Ce contine? Eu nu am auzit de asa ceva. Oricum ai dreptate ca nu e normal sa iei atat antibiotic.
Trebuie tratata cauza. Daca nu ai facut pulpectomie si obturatie canal e cazul sa faci. Iar daca ai facut probabil se impune extractie.