| sa1ti2raspund a întrebat:

am o durere de masea/gingie de nedescris..., la inceput nu ma durea deloc doar ca am facut abces si mi s-a umflat obrazul. Iau antibiotic(augmentin) inca din prima zi si nimic, nu mi-a trecut deloc, acea masea la care s-a format abcesul am avut pasament si mi la scos intocmai ca sa poata iesii infectia dar nimic..am luat si aulin si ketonal si nimic durerea este ingrozitoare si nu stiu ce sa mai fac. ce idei aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi "trata acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi ( iar ) la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, să CERI să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi să-ţi prescrie un antibiotic ( sau o doză ) adecvat(ă)!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol, Ketonal simplu ( sau forte, ori duo ), Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

Ia in continuare augmentin la 12 ore (sau la cat iti recomanda farmacistul) si cauta un stomatolog care lucreaza sambata sau care are nr. de telefon pentru urgente. Sau, daca mai rezisti pana luni, fa o programare la prima ora ca sa scapi de infectie. Nu poti trata singur acasa abcesul. Pentru durere, ia ketonal sau nurofen forte.

| Nonameagain a răspuns:

Antibioticul se ia numai dupa ce stomatologul iti sparge si extrage puroiul. Mergi azi la urgente stomatologice.

| Lola05 a răspuns:

Ai încredere în mine? Te învăț ceva dar trebuie să ai încredere și să faci ce îți spun... Ai să mă pomenești cu siguranță.