| Frank51 a întrebat:

Am puroi la masea, adica in gingie(you know what i mean), am luat antibiotice(amoxicilina) o cutie intreaga, si "punga" cu puroi si-a injumatatit dimensiunea, dar inca e. Ar trebuii sa mai iau pana imi trece de tot? sau sa merg la farmacie sa imi recomande alt antibiotic? sau alte sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mergi la un stomatolog. S-ar putea sa fie cazul de curatat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Antibioticul TREBUIA prescris de medicul stomatolog ( în urma unui consult )!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un DRENAJ ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

Mergi la stomatolog. Prea mult antibiotic o sa iti faca rau. Daca nu a trecut abcesul pana acum e musai sa iti dreneze dentistul puroiul. Nu te costa mult, nu dureaza mult si te scapa si de durere si de infectie si de efecte secundare nedorite.

| Nonameagain a răspuns:

Sa mergi la stomatolog. Cum ai gindit tu ca amoxicilina este pentru infectii dentare? Doar medicul poate stabili ce sa iei.

| floriif2 a răspuns:

Eu zic sa mergi la farmacie si sa le spui ca nu ti-a trecut, ca nu e in regula happy Ai luat prea multa amoxicilina laughing