| Tessy a întrebat:

Am un caine de vreo 4 luni, si de 2 zile nu a mancat nimic, in fecale are sange.Nu stiti ce as putea sa ii fac? Eu abia azi am observat si acum nu pot sa il duc la veterinar. Mi`e frica sa nu fie prea tarziu dimineata...nu stiti de la ce ar putea fi?sad am incercat sa ii dau lapte dar nu deschide gura deloc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la o farmacie veterinara in seara asta sa vezi ce iti recomanda iar maine urgent la un cabinet veterinar.

| hashe86 a răspuns:

Cum zice zazu dupa semne pare a fii parvo, mai ales daca stii ca nu e vaccinat. totusi in parvo varsaturile cu sange sunt mai specifice decat scaunele cu sange.
dar pana astepti sa ne dam noi cu parerea de amator aici, ar trebui sa fii in drum spre medic deja. asta daca ai sansa ca in localitatea ta sa fie vreun cabinet de urgente.
sanatate amicului tau!

| cristinela a răspuns:

VEZI SI CE TEMPERATURA ARE, LA PUI 39 /39, 5, E NORMAL, fa niste ceai de, menta si daca nu ajungi la medic macar la o farmacie veterinara poate reusesti sa intrebi si poate te ajuta...

| asya a răspuns:

Du-l urgent la un veterinar BUN! Catelul meu a facut hemoragie interna si tot asa se manifesta ca al tau! Nu manca, nu se mai juca nimic...Am chemat un medic veterinar acasa si i-a dat nu stiu cate injectii, perfuzie, crezand ca se va face bine...insa nu a fost asa si a murit in bratele mele! A fost foarte dureros pentru ca era puiul catelei pe care o am de 9ani!

| dudu_4306 a răspuns:

Injecteaza-i cu seringa ( oral, ii pompezi in gura) spuma de albus de ou. Il va ajuta daca nu e prea tarziu sau cel putin pana mergi la veterinar.

| Tessy explică:

Am uitat sa precizez ca stau la casa si ar fi putut manca ceva ce nu i-am dat eu.sad

| Tessy explică:

A muritsad problema e ca mai am un cainesad dar ala nu are nimic...am fost cu el azi la medic si e sanatos...

| thehope a răspuns:

Daca intr-adevar vrei sa reziste catelul tau TREBUIE sa iti faci timp urgent sa mergi cu el la veterinar, pentru ca mai mult ca sigur a mancat ceva aiurea de afara si de aceea ii este rau... o prietena de-a mea a avut un catel golden labrador, si tot asa cat era mic a avut probleme foarte mari cu digestia...si daca nu il ducea la medic il pierdea.Asa ca du-l cat mai repede posibil sa ii trateze infectia... ii va face un tratament de vreo 3-4 zile cu antibiotic(cel putin asa a fost la colega mea)... daca nu vrei sa il pierzi asta e singura optiune...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
... și este și mai sănătos să-l ți în starea asta care se agravează din ce în ce mai mult?
Du-l cât mai repede la un medic veterinar, dacă vrei să mai trăiască!
Așa îl iubești tu, cu indiferență?
Această pierdere de sânge indică o hemoragie internă exteriorizată, are un vas de sânge lezat.
Cu cât îl vede un medic cu atât îl poate scăpa de la moarte!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are parvo-viroza. daca are deja 2 zile fara sa manance inseamna ca nu mai traieste mult.mai mult ca sigur ca nu a fost vaccinat macar cu o trivalenta care sa includa parvo.parvoviroza ii perforeaza peretii stomacali si are hemoragii, scapa doar 1 catel din 100, probabil si asta daca iti dai seama destul de devreme.alta data sa vaccinezi cateii pe care ii ai sau macar sa nu aibe contact cu alti cateii pana nu-l vaccinezi. o perioada de timp nu trebuie sa iti cumperi alt catel pentru ca o sa se infecteze din cauza virusului existent in curte.as crede ca ar fi putut inghite si un os de pui sau gaina, dar la varsta lui de obicei cateii fac parvo-viroza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine merci la veterinar si vezi ca fiecare zi pentru el conteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, cum iti spuneam, daca e un caine mai batran sinu e de rasa o sa traiasca, sunt mia rezistenti.alta data nu iti mai asuma responsabilitati in van, cateii sunt fiinte si au nevoie de ingrijiri -vaccinuri, mancare speciala de catei, spatiu, plimbari...