| anonim_4396 a întrebat:

Am un coleg in care stau in aceeasi banca cu el.El mi-a zis ca are o boala la piele care îi produce mătreață.Mi-a zis ca nu e tratabilă si nu poate sa mi-o transmită deci sa stau linistit.De 1 săptămână incoace ma mănâncă parul si cade mătreața din par.Acum nu stiu daca e de la sampon sau am capatat mătreață de la el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama Dermatita Seborica, ce are el si NU este contagioasa, adica NU se ia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit că mătreață sa fie contagioasa

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca matreata nu se ia asa prin aer si nici nu este contagioasa.Doar pentru ca ti-a aparut si tie, asa cum apare la multi oameni in decursul vietii, nu inseamna ca acel coleg e cauza.

| Hyperion7 a răspuns:

Mătreața e data de o ciuperca, Malasezia se numește, nu e transmisibila.
Dar poți face mătreața și de la apa calcaroasă.
Poți face de la șampon
Poți face daca îți freci capul cu unghiile, pentru că îți iriți pielea scalpului
De la mai multe, așa că stai liniștitbig grin
Recomand șamponul Vichy dercos pentru antimatreata!
Pe mine m-a ajutat!

Răspuns utilizator avertizat