| lover123 a întrebat:

Am un dinte iesit din gingie, ca la vampiri.
Dar aste e crescut peste alt dinte, tin sa mentionez am 18 ani si il am de mic asa
Daca ma duc la dentist ce-mi face? Mi-l scoate? Am auzit ca nu poate fi scos ca e caninul sau ceva de genusad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

Așa am pățit și eu, nu mi-a cazut dintele de lapte, mi-a crescut celalalt peste și am fost la dentist, mi-a făcut un film la dintelele de lapte, avea rădacina puternică, deci nici vorbă de căzut, mi l-a scos pe cel care a crescut peste și la cel de lapte mi-a facut coroană să fie la fel de mare ca ceilalți și îl am și în ziua de azi happy nu am treabă cu elwinking

| Adi_Achelaritei_2000 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Si cat te a costat cu totul?

9 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

ESTI VAMPIR! bine ai venit in lumea noastra. skull
pentru linistea ta sufleteasca toti dintii iasa din gingie.

| Estera123 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, dar cu cei doi dinti din fata. Nu este atat de grav sau de urat, dar totusi exista problema asta. Can aveam cca 8-9 ani am fost la stomatolog si mi-a dat un aparat dentar pe care sa il folosesc doar noaptea. Era special pentru faptul ca avea gura foarte mica, si in felul asta se mai distantau dintii si nu stateau 'ingramaditi'. Nu m-a ajutat extrem de mult, dar nu mai par atat de inestetici acei 2 dinti. Cam acelasi lucru ti-l va propune si tie, numai ca la varsta asta si pentru problema de genul asta cred ca te va pune sa iti pui aparat dentar permanent.

| Skeez a răspuns:

Ori ti-l scoate ori iti pune aprat dentar

PS: trebuia sa actionezi mai repede

Succeswinking

| Cuvântul1 a răspuns:

Nu cred ca ti-l scoate, dar s-ar putea sa iti puna aparat dentar.

| lover123 explică:

Va multumesc la toti pentru sfaturi o sa tin cont de ele. Stiu e si greseala mea ca nu m-am dus la dentist dar nu mi se parea ceva grav dar acum nu imi place posibil sa fie dintele de lapte cum ati sp este un dinte micut in interior si cel mare spre exterior dar ca sa fac o gluma este destul de tare desfac si sticla de bere cu ellaughinglaughing

| nicolaiebalaie a răspuns:

Am avut si eu aceasta problșema pe la 10 ani si am refuzat sa ma duc la medic si pe la 12 ani mis-au asezat la loc fara aparat dentar si chiar am o dantura perfecta acum.

| Merkit_Ylo_1995 a răspuns:

Daca te duci la dentist iti va spune ca iti trebeie aparat dentar.

| 123456aaaaaa a răspuns:

Este foarte posibil sa nu-ti fi cazut dintele de lapte la timp si sa-ti fi crescut peste el dintele definiv, exista astfel de cazuri, mergi sa te vada un dentist care probabil iti va recomanda o radiografie si el va stabili ce atitudine terapeutica o sa adopte. Succes!