| Claudiudfd a întrebat:

Am un dinte in fata care a fost plombat din cauza unei carii acum 2 luni jumate. Tot acel dinte a început de aproape o lună să devină foarte sensibil la rece
Aveți idee ce s-a întâmplat, daca e din cauza plombei și dacă plomba definitiva poate fi schimbata?
Mai am de spus și că mi s-a desprins puțin din plomba, mai exact un strat subțire de pe dinte și cum am folosit ata denatara mi-a apărut un gol în mijlocul plombei din fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Din moment ce s-a desprins, dintele este expus. mergi la stomatolog sa schimbe plomba. Da, se poate.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sensibilitate la rece, deci carie. Plomba s-a deteriorat probabil, sau a apărut o carie nouă lângă ea.

| Claudiudfd explică (pentru Iote):

Plomba nu este desprinsă, doar că am umblat eu la ea și s-a format un spatiu mic intre cei doi dinți (vine puțin un dinte peste altul) de la arat cum tot curățăm.

| Iote a răspuns (pentru Claudiudfd):

E suficient acel spatiu mic. E inceputul. Se va mari.

| Claudiudfd explică (pentru Iote):

Si crezi că are legătură cu sensibilitatea? Și este normal sa fie sensibil tot dintele până și la aer?

| Iote a răspuns (pentru Claudiudfd):

Da.
Este suficienta o mica suprafata de contact ca sa te doara tot. Iar aerul, ca si apa, patrund cu usurinta aproape in orice loc.