| Madutzuuuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Am un prieten care are Hepatita B si fumeaza. Este grav?
Ps. Nu vrea sa auda ca tigarile nu sunt bune sau sa se lase etc etc.
Doar daca este grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu are nimic comun hepatita cu fumatul.
Asta nu înseamnă că încurajez fumatul.

| Empathizer a răspuns (pentru onasis1961):

Ba are. Fumatul e un factor de risc suplimentar pentru o evolutie proasta a unei hepatite.

| Empathizer a răspuns:

Da, este grav. Fumatul impiedica functionarea normala a ficatului, care nu mai poate metaboliza normal diverse substante (alcool, medicamente, diverse alte substante provenite din alimentatie). Eliminarea acestor substante din organism se face mai lent din aceasta cauza. Acest fapt poate duce la cresterea concentratiei lor in sange pana la doze toxice.

Totusi trebuie sa tii cont ca tutunul da dependenta si e foarte greu sa convingi pe cineva sa se lase de fumat daca nu doreste sa faca asta. Incearca sa-l faci sa inteleaga ca fumatul, in cazul lui, e sinucidere curata. Daca tot decide sa nu se lase de fumat, asta este, resemneaza-te si comanda-ti o banda de doliu de pe acum. Exista oameni care nu accepta sa fie salvati de nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| titisan70 a răspuns:

Spune-i sa se lase cat mai repede daca vrea sa apuce sfarsitul lumii pe21.

| kiro67 a răspuns:

-Bine .......nu vreau sa te sperii, dar daca fumezi risti sa patesti urmatoarele :
*pot sa iti apara chiaguri de sange in creier (este un fenomen legat de nicotina)
*de la prea mult fumat intr-o zi calda poti sa faci stop cardio respirator sau ceva de genul asta(tot le gat de nicotina)
*pe artera aorta (care este principala artera a inimii trebuie sa mentionez) se pot face depuneri de grasime/colesterol
*risti sa-ti plesneasca o artera din interiorul ochiului (cand ma refer la o artera ma refer la cele de pe retina)
*poti face cancer la plamani
*risti sa ramai impotent
*cand o sa mori o sa te duca aia la morga sa vada de ce ai murit si o sa-si dea seama dupa ce o sa scoata un borcan de gudron din plamanii tai
*cancer la cavitatea bucala
*cancer de trahee
*cancer la stomac
*cancer de tiroida pentru ca elementul suport al acestui organ este traheea, daca gresesc poate este esofagul
*si multe alte chestii happy

| kiro67 a răspuns (pentru kiro67):

Nu ma crede pe cuvant, uitate si vezi http://www.youtube.com/watch?v=OLvI96Ezh38

| Cosmin86 a răspuns (pentru kiro67):

Nu era nevoie de un clip pe youtube, iti dai seama ca noi TOTI stim chestiile alea de mult happy

| Robert_Rafira_1995 a răspuns:

Dragi preteni cum esye cu epatita be ca breau sa aflu si eu ca am fost si eu de pidtat