| DinaraStakhovska a întrebat:

Pe 27 luna trecut mi-au aparut niste bubite si apoi dupa 2 zile m-am dus la doctor si mi-a spus ca e varicela.Mi-am dat cu mixtura mentolata si nu ma mai mancau, au trecut 10 zile, unele bube de pe fata au trecut, dar mai am pe abdomen, unde m-am scarpinat, dar sunt cu coaja, ca niste cosuri trecute si nu ma mai mananca.E ok sa ies din casa, adica mi-a trecut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| neanderthalfararusine a răspuns:

Pai si eu am ajuns la stadiul asta si am iesit afara, mie mi s.a spus ca nu mai e contagioasa daca s.au uscat bubele alea asa ca bucura.te laughing

8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Este nevoie de 1/2 zile pentru ca petele rosii sa treaca prin toate stadiile de evolutie uscare si acoperire de cruste. Zilnic apar noi pete rosii 5-7 zile si contagiozitatea tine pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.
Profita de vacanta, te-ai facut bine!

| mona a răspuns:

Cred ca poti iesi dar sa nu te expui mult in frig

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să ieşi în "comunitate" decât DUPĂ ce se uscă toate bubiţele şi cad toate scoarţele/cojiţele respective.
Atunci eşti vindecat/ă complet.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu ieşi din casă decât după ce te vindeci complet.
Te pup!

| AlinaOneDirection a răspuns:

Buna! Mai stai putin in casa, pana se vindeca complet.

| tudo393 a răspuns:

Nu ti-a trecut...cred ca inca se mai poate transmite!

| BlackFirefly a răspuns:

Daca nu mai faci febra poti iesi din casa.

| Larisa94 a răspuns:

Cred ca poti sa iesi afara, dar sa nu iei coaja. Eu asa am facut si mi-au ramas semne.