| Dumitrescu_Andreea_2000 a întrebat:

Am varicelă și am 3 întrbări:
1.Este normal să îmi apară bubițe mai mici și să ajungă doar în stadiul de bubă mai roșiatică. Adică să nu ajungă la stadiul de a se umple cu lichid și să dispară înainte să ajungă in acest stadiu? Din cauză că mie mi s-a întâmplat.
2. Mi-au apărut niște bubițe in gură. Există vreun pericol de a le mușca din greșeală cu dinții și de a le rupe? Dacă da, ce pot să fac?
3. Legat tot de bubițele din gură, dacă fac coajă este posibil sa cadă acea cojiță in timpul nopții și să o înghit? Dacă da e periculos, cum pot rezolva?
Dacă știți să îmi răspundeți doar la o întrebare sau două mi-ar fi de mare ajutor să o faceți.
Dau fundița!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

1. Da, este posibil.
2. Bubitele in varicela pot sa apara oriunde, in gura, in nas, chiar si in ochi, nu apar des si nu e de dorit sa apara acolo, dar e posibil sa apara. Sa nu mai zic de zonele intime, asa ca nu te speria oriunde ar aparea e normal. Cum a zis si Catalin, ai doar grija sa nu le rupi, pentru ca raman cicatrici foarte inestetice.
3. In timpul somnului inghiti saliva in mod normal, daca in saliva aia e si o cojita nu o sa patesti absolut nimic.
Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Normal trebuie sa chemi doctorul acasa sa-ti de-a medicamente si un regim. Si eu am avut si am chemat doctorul. Iar bubite in gura nu mai stiu dar am avut pe fata si in cap destule. Cheama medicul dar abtine-te sa rupi bubitele ca raman semne si nu e bine

| Beatrice_Crina_2001 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii, am avut si eu asta! Nu e ceva periculos. Cea ce trebuie tu sa faci e sa stai departe de apa. Daca umbli cu apa vor aparea mai multe bubite. Nu toate sunt umplute cu lichid si nu toate au forma si aceiasi culoare. Unele pot fii mai rosii pentru ca nu au lichid de ajuns. Nu te speria. Am avut si stiu cum e! Sper sa-ti fi fost de ajutor!

| Beatrice_Crina_2001 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii, am avut si eu asta! Nu e ceva periculos. Cea ce trebuie tu sa faci e sa stai departe de apa. Daca umbli cu apa vor aparea mai multe bubite. Nu toate sunt umplute cu lichid si nu toate au forma si aceiasi culoare. Unele pot fii mai rosii pentru ca nu au lichid de ajuns. Nu te speria. Sper sa-ti fi fost de ajutor!